"Ten dzień łączy ludzi". Jan Ołdakowski o rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Data publikacji: 01.08.2023 08:30
Ostatnia aktualizacja: 01.08.2023 14:23
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
- Rocznica Powstania Warszawskiego jest wyjątkowa, bo wszyscy są zgodni, że jest ona rocznicą, która łączy ludzi - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

79 lat temu, 1 sierpnia 1944 r., na mocy decyzji Dowódcy AK gen. Tadeusza Komorowskiego "Bora", w Warszawie wybuchło powstanie. Przez 63 dni powstańcy prowadzili z wojskami niemieckimi heroiczną i osamotnioną walkę, której celem była niepodległa Polska, wolna od niemieckiej okupacji i dominacji sowieckiej.

Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski, mówił, że rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego jest dniem, w którym w stolicy Polski odbywa się wiele ważnych wydarzeń. Jednym z najważniejszych, co podkreślił, jest godzina "W". - Te syreny, które zawyją, będą słyszalne w wielu miastach. W Warszawie będzie miała miejsce swoista manifestacja kilkuset tysięcy ludzi, którzy zatrzymają się, zatrzymają rowery, samochody, zatrzymają się na chodnikach. Nawet z zagranicy przyjeżdżają ludzie zobaczyć coś tak wyjątkowego - mówił.

Gość radiowej Jedynki podkreślił ponadto, że "ta rocznica jest wyjątkowa, bo jest rocznicą, która łączy". - Szacunek do Powstańców Warszawy, poczucie wyjątkowości samych Powstańców, jest wspólny dla wszystkich sił (politycznych - red.), dla wszystkich ludzi - podkreślił.

Polityka ludobójcza III Rzeszy

Zapytany, czy w podobny sposób powinniśmy obchodzić inne polskie powstania, stwierdził, że "trzeba wielkiej pracy, żeby znaleźć inne rocznice, które by tak łączyły i wokół nich zbudować takie poczucie, że ludzie się w nich odnajdą". - Trzeba pracować nad takimi rocznicami, żeby ludzie sami się w nich rozpoznali - zaznaczył.

Natomiast zapytany, ilu Polaków zginęło w Powstaniu Warszawskim, mówił, że "nie można podać jednoznacznej liczby". - Pomysł III Rzeszy był taki, że oni nie dość, że zabijali swoje ofiary, szczególnie te cywilne, to później maskowali to ludobójstwo. Ofiary były palone, pozbawiane dokumentów. Od kiedy prowadzimy spis ofiar ludności cywilnej, która zginęła z rąk Niemców w czasie Powstania Warszawskiego, ten spis ma 50 tys. ludzi - stwierdził.

Jan Ołdakowski dodał, że "nigdy nie znajdziemy ich imion i nazwisk, ponieważ po śmierci zostali spaleni". - W czasie ekshumacji nie można było znaleźć żadnych identyfikujących ich informacji - tłumaczył.

Ta polityka ludobójcza, kontynuował, która nie tylko ich zabijała, ale też zacierała po nich ślad, niestety w tej kwestii zwyciężyła.

Inicjatorem budowy Muzeum Powstania Warszawskiego był prezydent Lech Kaczyński.

POSŁUCHAJ

08:40

Jan Ołdakowski o godzinie "W": to swoista manifestacja kilkuset tysięcy ludzi (Sygnały dnia/Jedynka)

src=" //static.prsa.pl/3381df95-82b2-4b5e-b113-bab2d9f0b969.file"

Audycja: Sygnały dnia

Prowadził: Grzegorz Jankowski

Gość: Jan Ołdakowski (dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego)

Data emisji: 01.08.2023

Godzina emisji: 8.15

pkur

Aktualności radiowej Jedynki
Aktualności radiowej Jedynki
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.