"Spragnieni wolności". Historia Powstania Warszawskiego opowiedziana głosami jej uczestników

Data publikacji: 01.08.2023 14:25
Ostatnia aktualizacja: 01.08.2023 15:40
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Powstańcy warszawcy z archiwum NAC
Powstańcy warszawcy z archiwum NAC, Autor - NAC
W siedzibie Związku Powstańców Warszawskich przy ulicy Długiej w Warszawie od ponad 30 lat spotykają się powstańcy warszawscy. Teraz można tam bezpłatnie obejrzeć nową odsłonę wystawy stałej "Powstanie Warszawskie 1944. Spragnieni wolności". Pokazuje ona uczestników powstania, ich walkę kilkadziesiąt lat temu, tragiczny los w PRL i czasy współczesne, gdzie młode pokolenie może czerpać wzorce z niezłomności, odpowiedzialności i patriotyzmu tych narodowych bohaterów.

- Nasz wystawa jest troszeczkę inna niż wystawa w Muzeum Powstania Warszawskiego. My nie opowiadamy historii powstania faktami historycznymi. Bardzo świadomie zrobiliśmy to w inny sposób. Opowiadamy tę historię bardzo ciekawie, bo opowiadamy ją relacjami powstańców - mówi w "Eurece" w Programie 1 Agnieszka Mitkowska z Domu Spotkań z Historią.

POSŁUCHAJ

19:56

"Spragnieni wolności". Wystawa w Związku Powstańców Warszawskich (Eureka/Jedynka)

Na wystawie zgromadzono unikalne powstańcze eksponaty. Ponadto znajdują się tam także nagrane przez powstańców filmowe relacje, które można odsłuchać.

Wspomnieniami o 63 dniach powstania i okresie powojennym dzielą się m.in. gen. Zbigniew Ścibor-Rylski pseudonim Motyl, Wanda Traczyk-Stawska pseudonim Pączek, Anna Przedpełska-Trzeciakowska pseudonim Grodzka, Maria Kowalska pseudonim Myszka oraz Jerzy Mindziukiewicz pseudonim Jur i Jerzy Substyk pseudonim Jurny. W chwili wybuchu powstania mieli po kilkanaście lat. W przejmującej relacji o powojennych ekshumacjach powstańców warszawskich opowiada Bogdan Bartnikowski pseudonim Mały, który w trakcie zrywu miał 12 lat. 

W Warszawie 1 sierpnia 1944 r. do walki stanęło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni powstanie trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w stolicy zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej wyniosły ok. 180 tys. zabitych.

Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono ze zniszczonego miasta, które po powstaniu Niemcy niemal całkowicie zburzyli.

Kliknij w obrazek i wejdź na strony serwisu specjalnego:

src=" //static.prsa.pl/3381df95-82b2-4b5e-b113-bab2d9f0b969.file"

Tytuł audycji: Eureka

Prowadził: Artur Wolski

Goście: Agnieszka Mitkowska (Dom Spotkań z Historią), Adam Pieliński (znawca minerałów z Muzeum Ziemi w Warszawie)

Data emisji: 31.07.2023

Godzina emisji: 19.30

kh


Audycja muzyczna
Audycja muzyczna
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.