Dom Powstańców Warszawskich. Wsparcie dla powstańców, lekcja historii dla wszystkich

Data publikacji: 01.08.2023 16:00
Ostatnia aktualizacja: 01.08.2023 16:31
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Warszawa, 01.08.2023 r. Przedstawiciel IV Obwodu Ochota Armii Krajowej Bogdan Bartnikowski (L) przed tablicą upamiętniającą podpisanie przez płk. dypl. Antoniego Chruściela "Montera" rozkazu rozpoczęcia powstania warszawskiego
Warszawa, 01.08.2023 r. Przedstawiciel IV Obwodu Ochota Armii Krajowej Bogdan Bartnikowski (L) przed tablicą upamiętniającą podpisanie przez płk. dypl. Antoniego Chruściela "Montera" rozkazu rozpoczęcia powstania warszawskiego, Autor - PAP/Rafał Guz
- Naszym zadaniem jest koordynacja pomocy i wsparcia dla wszystkich powstańców warszawskich, którzy sobie tego życzą. Organizujemy też otwarte spotkania, na które warszawiacy mogą przyjść, porozmawiać z powstańcami, posłuchać - tak o Domu Powstańców Warszawskich - mówi Joanna Dolińska-Dobek, dyrektor Centrum Aktywności Międzypokoleniowej "Nowolipie".
  • W 79. rocznicę Powstania Warszawskiego rozmawialiśmy o działalności Domu Powstańców Warszawskich.
  • Instytucja powstała w 2018 roku z inicjatywy władz miasta st. Warszawy.
  • Jest to dom dziennego pobytu dla weteranów, uczestników Powstania Warszawskiego, a także przestrzeń do spotkań z osobami zainteresowanymi historią.

Wsparcie dla weteranów

Dom Powstańców Warszawskich to miejska placówka, która powstała w 2018 roku i od tego czasu służy byłym uczestnikom Powstania Warszawskiego, a także wszystkim tym, którzy chcą poznać historię niepodległościowego zrywu i spotkać się z jego uczestnikami.

- To jest miejsce, gdzie oni (uczestnicy powstania - red.) mogą się spotkać, gdzie mogą być ze sobą, gdzie mogą ze sobą rozmawiać, spędzać czas, a także uzyskać wsparcie i pomoc, zjeść posiłek, porozmawiać z wolontariuszami, udzielić lekcji historii, za czym przepadają. To też jest miejsce, gdzie mogą porozmawiać z psychologiem, gdzie mogą liczyć na zajęcia usprawniania ruchowego - wylicza Joanna Dolińska-Dobek.

Jak dodaje, decyzją Rady Miasta Stołecznego Warszawy powstańcy w Warszawie są zwolnieni z odpłatności za usługi opiekuńcze i posiłki. - My dostarczamy usługi usprawniania ruchowego, wspieramy w formie wolontariatu. O tym wszystkim też chcemy informować, by powstańcy wiedzieli, z czego w Warszawie mogą korzystać - dodaje nasz gość.

Kontakt z powstańcami

Placówka zaprasza nauczycieli do organizowania lekcji historii. Takie spotkanie to nie tylko przekazana wiedza, to przede wszystkim doświadczenie wspólnie spędzonego czasu, które zapada głęboko w serce, ucząc jednocześnie szacunku dla bohaterów historii. Ale oferta skierowana jest nie tylko do grup zorganizowanych.

- Organizujemy otwarte spotkania, na które warszawiacy mogą przyjść, porozmawiać z powstańcami, posłuchać - mówi Joanna Dolińska-Dobek. - Tych historii jest wiele i wiele jest osób, które Powstanie Warszawskie noszą głęboko w sercu, dlatego dla nich kontakt z powstańcami jest bardzo ważny - dodaje.

Dom Powstańców Warszawskich początkowo prowadzony był przez Stowarzyszenie Monopol Warszawski, potem przyszedł czas pandemii, w trakcie którego działalność była ograniczona, a od stycznia 2022 roku instytucję tę prowadzi Centrum Aktywności Międzypokoleniowej, które jest jednostką miejską.


POSŁUCHAJ

38:15

Dom Powstańców Warszawskich. Miejsce, które uczy szacunku dla bohaterów (Po drugiej stronie lustra/Jedynka)

 

79. rocznica Powstania Warszawskiego

Walki o stolicę pierwotnie miały trwać kilka dni, jednak zakończyły się kapitulacją dopiero po 63 dniach. W tym roku obchodzimy 79. rocznicę niepodległościowego zrywu.

W Warszawie 1 sierpnia 1944 r. do walki stanęło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni powstanie trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w stolicy zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wyniosły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu Niemcy niemal całkowicie zburzyli. 

78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Prowadził: Artur Wolski

Goście: Joanna Dolińska-Dobek (dyrektor Centrum Aktywności Międzypokoleniowej "Nowolipie") oraz Monika Białkowska (kierownik działu Centrum Aktywności Międzypokoleniowej "Nowolipie")

Data emisji: 1.08.2023

Godzina emisji: 00.15

mgc

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.