Aktorka Irena Kwiatkowska podczas Powstania Warszawskiego była łączniczką. Działała na Starym Mieście i w Śródmieściu, w szóstym oddziale Biura Informacji i Propagandy. Nie podjęła pracy w działających za zgodą władz niemieckich teatrach jawnych. Po przejściu do Śródmieścia dołączyła do brygady teatralnej założonej 2 sierpnia 1944 roku przez Leona Schillera.
Wraz z Mirą Zimińską, Mieczysławem Foggiem i innymi artystami jako deklamatorka brała udział w koncertach organizowanych dla powstańców.
Koncerty dla ducha
Łączniczką pod pseudonimem Młynarzówna była również aktorka Danuta Szaflarska, która w 1942 roku związała się z Teatrem Podziemnym Delegatury Rządu RP na Kraj. Placówką kierowali Leon Schiller i Edmund Wierciński. W późniejszych latach była aktorką Teatru Frontowego.
- Bohdan Korzeniewski w czasie okupacji był delegatem rządu londyńskiego, jeśli chodzi o sprawy kultury, i właśnie w ten sposób powstał Teatr Frontowy Armii Krajowej - opowiada Danuta Szaflarska. - Biuro Informacji Propagandy miało taką kwaterę na Mokotowskiej i dla podtrzymania ducha organizowane były koncerty. A ja miałam za zadanie zawiadamiać. Mówią, że byłam łączniczką, ale ja byłam gońcem. Musiałam latać pod różne adresy i zawiadamiać, gdzie, o której godzinie kto występował - opowiada.
Jak dodaje, repertuar był humorystyczny, gdyż chodziło o danie powstańcom odrobiny radości, podniesienie ich na duchu i zapomnienie - choć na chwilę - o ogarniającym rzeczywistość koszmarze wojny.
Walki o stolicę pierwotnie miały trwać kilka dni, jednak zakończyły się kapitulacją dopiero po 63 dniach. W tym roku obchodzimy 79. rocznicę niepodległościowego zrywu. W Programie 1 Polskiego Radia zapraszamy na audycje poświęcone Powstaniu Warszawskiemu.
W Warszawie 1 sierpnia 1944 r. do walki stanęło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni powstanie trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w stolicy zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wyniosły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu Niemcy niemal całkowicie zburzyli.
Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka
Prowadziła: Martyna Podolska
Data emisji: 1.08.2023
Godzina emisji: 23.39
mgc