Dwie pełnie Księżyca i rój Perseidów, czyli sierpniowe astrowidoki

Data publikacji: 04.08.2023 20:00
Ostatnia aktualizacja: 07.08.2023 15:04
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Superpełnia uchwycona nad miastem Chiang Mai w Tajlandii
Superpełnia uchwycona nad miastem Chiang Mai w Tajlandii, Autor - Shutterstock/MaxyBn studio
W sierpniu możemy podziwiać dwie pełnie Księżyca. Dlaczego aż dwie, czy to takie ważne dla astronomów i czym jest tzw. superpełnia? Maksimum osiągnie w tym miesiącu nie tylko nasz naturalny satelita, ale również budzący zainteresowanie miłośników nocnego nieba rój Perseidów.

Dwie pełnie Księżyca

To piękne zjawisko, jakim jest pełnia Księżyca, w sierpniu podziwiać można aż dwa razy. Pierwsza pojawiła się 1 sierpnia, drugą będzie można oglądać zaś 31 sierpnia. - W tym roku sierpień jest wyjątkowym miesiącem, który zapewnia nam dwie pełnie - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Karol Wójcicki, pasjonat astronomii. - Może się to zdarzyć dlatego, że Księżyc obiega naszą planetę w okresie trochę krótszym, niż wynosi miesiąc, czyli ok. 29 dni, więc w sprzyjających warunkach może się zdarzyć, że dwie pełnie Księżyca znajdą się w jednym miesiącu kalendarzowym - wyjaśnia. 

31 sierpnia na niebie rozbłyśnie tzw. niebieski księżyc. - Tę drugą pełnię nazywamy błękitną pełnią i zdarza się ona raz na 2,7 roku, czyli prawie co trzy lata możemy spotkać się z takim zjawiskiem - dodaje gość Jedynki. 

Maksimum roju Perseidów 

Pełnia otwiera nam drogę do niesamowitego maksimum roju Perseidów. Czym są w opisach badaczy te obiekty na niebie i dlaczego wzbudzają tyle emocji? - Perseidy to meteory, czyli takie drobiny materii spadające się w górnych partiach atmosfery, które powodują zjawisko świecenia powietrza na trasie tego przelotu - mówi Karol Wójcicki. Mówimy o nich Perseidy, bo z punktu widzenia obserwatorów na Ziemi te meteory zdają się wylatywać, promieniować z jednego punktu na niebie - gwiazdozbioru Perseusza (stąd nazwa Perseidy). Obserwujemy je na niebie już od bardzo dawna. Ich źródłem jest kometa Swift-Tuttle, która powraca w okolice Ziemi, co jakiś czas zasilając na nowo pewien strumień cząstek, przez które Ziemia w nocy z 12 na 13 sierpnia przedziera się, powodując natężenie tych zjawisk - tłumaczy ekspert. 

Powstawanie zorzy polarnej 

- Zorza polarna zaczyna się pojawiać w naszej części świata już w drugiej połowie sierpnia, gdzie na dalekiej północy noce zaczynają się robić już na tyle ciemne, że to zjawisko jest możliwe do zaobserwowania, gdyż nie jest ono związane z porami roku - podkreśla rozmówca Artura Wolskiego. - Może się natomiast zdarzyć rzeczywiście, że gdybyśmy mieli do czynienia z silną burzą magnetyczną, która spowoduje zejście zorzy na niższe szerokości geograficzne, to dałoby się ją zobaczyć również już z Polski. Mieliśmy już tego liczne przykłady, również w sierpniu. W czasie tych nocy dawało się zobaczyć delikatną poświatę nad północnym horyzontem - dodaje. 


POSŁUCHAJ

24:11

Dwie pełnie Księżyca i rój Perseidów, czyli sierpniowe astrowidoki (Eureka/Jedynka)

 

Czytaj również:

Ponadto w audycji:

Tylko nie pal!

1 sierpnia na całym świecie obchodzony był dzień raka płuca. Choroba jest pierwszą przyczyną zgonów w Polsce, zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Za 90 proc. rozpoznanych nowotworów płuca odpowiada palenie tytoniu. Ten potwierdzony naukowo dowód powinien skłonić społeczeństwo do rzucenia nałogu, a jeśli to możliwe - do nierozpoczynania palenia w ogóle. Jednak mimo szeroko zakrojonych działań edukacyjnych i prozdrowotnych, palaczy - szczególnie wśród kobiet - ciągle przybywa.

W audycji dr n. med. Leszek Marek Krześniak - specjalista chorób wewnętrznych, popularyzator zdrowia - opowiedział o najnowszych badaniach dotyczących szkodliwego działania nikotyny na: poszczególne narządy, układ odpornościowy oraz o spadku sprawności umysłowej oraz zdolności do prokreacji pod wpływem wydzielania się ponad czterech tysięcy rakotwórczych substancji z żarzącego się papierosa.

Tytuł audycji: Eureka

Prowadził: Artur Wolski 

Goście: Karol Wójcicki (pasjonat astronomii), dr n. med. Leszek Marek Krześniak (specjalista chorób wewnętrznych, popularyzator zdrowia)

Data emisji: 4.08.2023 r. 

Godzina emisji: 19.30

ans

Tak to bywało
Tak to bywało
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.