Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie. Anna Dymna: słowem można przekazywać największe wartości

Data publikacji: 07.08.2023 13:00
Ostatnia aktualizacja: 07.08.2023 13:57
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Anna Dymna powiedziała w Szczebrzeszynie, że traktuje Krzysztofa Globisza jak młodszego brata
Anna Dymna powiedziała w Szczebrzeszynie, że traktuje Krzysztofa Globisza jak młodszego brata, Autor - PAP/Piotr Polak
Szczebrzeszyn ponownie na kilka dni stał się stolicą języka polskiego. Festiwal od dziewięciu lat przyciąga na Roztocze setki czytelników, głodnych spotkań z ulubionymi autorami, którzy również mają potrzebę poznania tych, do których trafiają ich książki. Patronem festiwalu Stolica Języka Polskiego, który w tym roku odbył się w dniach 2-5 sierpnia, był Program 1 Polskiego Radia.

Krzysztof Globisz "Człowiekiem Słowa" 

Jednym z najważniejszych festiwalowych wydarzeń było wręczenie nagrody "Człowieka Słowa" aktorowi Krzysztofowi Globiszowi, który od kilku lat walczy o każde słowo, ponieważ w wyniku udaru doznał afazji. 

Aktor i uczeń nagrodzonego, Mateusz Bieryt, w laudacji odczytanej podczas piątkowej gali w Szczebrzeszynie nazwał Globisza mistrzem neologizmów, legendą polskiego kina, Teatru Polskiego Radia i wybitnym aktorem, który "jednym słowem potrafi opowiedzieć całą historię".

"Jego pokora wobec słowa i przełożenie na kreacje aktorskie niezmiennie inspiruje pokolenia studentów. Spotkanie z nim na zawsze ukształtowało ich, jak i moje spojrzenie na aktorstwo. Zawsze będziemy dumnymi uczniami Krzysztofa Globisza" - napisał.

Anna Dymna: słowem można uratować człowiekowi życie

Przyjaciółka Krzysztofa Globisza, aktorka i działaczka społeczna Anna Dymna powiedziała, że to bardzo ważne znać kogoś takiego jak Krzysztof Globisz i przyjaźnić się z nim. - Dla aktorów, w ogóle dla wszystkich ludzi, powinna to być taka nauka, jak ważne jest słowo w naszym życiu - podkreśliła. 

POSŁUCHAJ

25:01

Krzysztof Globisz "Człowiekiem Słowa" (Kulturalna Jedynka)

- Żyjemy w dziwnych czasach, kiedy słowo jest upokarzane, źle wykorzystywane, lawiny wylewają się ze wszech stron, nikt nie bierze za nie odpowiedzialności. Są wulgarne, często odbierają ludziom godność, a przecież one powinny służyć do tego, żeby ludzie się ze sobą kontaktowali. Słowem można uratować człowiekowi życie, można mu życie poprawić. Można sprawić, że świat jest piękny. Słowem można przekazywać największe wartości. Tylko my mamy słowo. Żadne zwierzę nie ma słowa - mówiła Anna Dymna i dodała, że Krzysztof Globisz "przywraca słowu godność".

Nagroda "Człowiek Słowa" przyznawana jest od 2017 r. W poprzednich latach jej laureatami zostali pisarz Wiesław Myśliwski, aktorka Maja Komorowska, poetka Urszula Kozioł, krytyk filmowy Tadeusz Sobolewski, filozof ks. prof. Michał Heller oraz historyk Marian Turski.

W audycji także:

  • Zapowiedź festiwalu "Wawel o zmierzchu" w Krakowie
  • Zapowiedź Festiwalu Królewskie Arkady Sztuki w Zamku Królewskim w Warszawie
  • Recenzja spektaklu "Cisza" w reż. Michała Zadary powstałego w związku z 79. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadziła: Martyna Podolska

Data emisji: 6.08.2023

Godzina emisji: 23.11

Jedynka/IAR/PAP/kh

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.