- Na Podkarpaciu mężczyźni żyją prawie 75 lat, natomiast kobiety prawie 83 lata - mówi Angelika Koprowicz z Urzędu Statystycznego w Rzeszowie. - Porównując dwa lata, czyli rok 2022 do 2021, zarówno długość życia mężczyzn, jak i kobiet wydłużyła się o 2 lata. Ciekawostką jest to, że dłużej żyją mężczyźni i kobiety w miastach, a krócej na wsi - dodaje urzędniczka.
Słuchacze podpowiadają, że im jesteśmy starsi, tym bardziej powinniśmy trzymać dietę, mieć dużo ruchu i dobry nastrój. Wtedy są duże szanse, że będziemy cieszyć się zdrowiem. Co jednak wpływa na to, że panowie statystycznie żyją krócej niż panie?
- Kobieta z natury jest silniejsza, bo jest stworzona do rodzenia. Daje życie, ma także większy potencjał - twierdzi jeden ze słuchaczy.
- Kobiety potrafią chyba lepiej sobie radzić z emocjami czy ze wszystkim problemami - uważa kolejna rozmówczyni.
W jakim stopniu dieta wpływa na długowieczność?
Paulina Jałocha, dietetyk i psychodietetyk, mówi wprost, że w dużym stopniu. - Wiadomo, że mamy też genetyczne obciążenia chorobami, z którymi za pomocą diety nie wygrywamy, ale możemy to opóźnić. Tutaj dieta naprawdę w dużym stopniu potrafi wspomóc albo zadziałać niekorzystnie - wyjaśnia.
Jak się okazuje, nasze życie z pewnością wydłuży dieta bogata w polifenole i flawonoidy. - To są dwa główne składniki. Ale też kwasy tłuszczowe Omega-3. To przede wszystkim owoce i warzywa jedzone na surowo. Ryby bogate we wspomniane kwasy wpływają też trochę na długowieczność, jak i nasiona roślin strączkowych. Takimi produktami, które są prozdrowotne i mogą przedłużać nasze życie, są oleje, ale na surowo, nie do smażenia - kontynuuje.
- Musimy również pamiętać, że są składniki pokarmowe, które działają przeciwnie, a więc niekorzystnie. To przede wszystkim nasycone kwasy tłuszczowe, czyli nadmiar mięsa w diecie, szczególnie czerwonego. Musimy też uważać na produkty przetworzone, z białej mąki, na nadmiar cukru i na używki - tłumaczy ekspert.
Ważne jest nastawienie do innych ludzi
Piotr Osak zwraca uwagę, że "nie tylko dieta i geny, ale przede wszystkim nastawienie do świata i do innych ludzi może mieć znaczący wpływ na to, jak długo będziemy żyli i jak będziemy się cieszyć tym życiem".
- Te wszystkie negatywne emocje, które przeżywamy na co dzień, mogą prowadzić do niezdrowych zachowań, takich jak np. sięganie po różnego rodzaju używki, niezdrowa dieta, brak higieny snu, brak aktywności fizycznej. To wszystko może wpływać negatywnie na zdrowie i długowieczność - zauważa Piotr Osak.
Czytaj także:
Audycja: Sygnały dnia
Prowadzili: Henryk Szrubarz i Krzysztof Świątek
Materiał: Justyna Piekło
Data emisji: 17.08.2023
Godzina emisji: 7.40
DS
Polacy żyją coraz dłużej. Co na to wpływa? Dieta, sport i… - Jedynka - polskieradio.pl