Narodowe Czytanie 2023: Eliza Orzeszkowa i "Nad Niemnem". "To będzie piękne wydarzenie"

Data publikacji: 27.08.2023 21:17
Ostatnia aktualizacja: 27.05.2024 14:59
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Prezydent Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda w Ogrodzie Saskim podczas Narodowego Czytania
Prezydent Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda w Ogrodzie Saskim podczas Narodowego Czytania , Autor - Cezary Piwowarski/Polskie Radio
Powstawała przez dwa lata, ukazała się w 1888 roku i była entuzjastycznie przyjęta przez czytelników i recenzentów. „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej będzie lekturą 12. odsłony Narodowego Czytania, które odbędzie się już 9 września w Ogrodzie Saskim. - To piękne wydarzenie, które współtworzą miłośnicy polskiej literatury i wszyscy, którzy lubią czytać - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Wojciech Kolarski z Kancelarii Prezydenta RP.
  • Narodowe Czytanie w Ogrodzie Saskim organizowane jest przez Kancelarię Prezydenta RP oraz Narodowe Centrum Kultury.
  • Już 9 września lekturą tegorocznej edycji Narodowego Czytania będzie „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.
  • Pierwsza część tego wydarzenia będzie transmitowana przez Program 1 Polskiego Radia, a całość będzie dostępna w internecie na oficjalnej stronie Prezydenta RP, na kanałach NCK i Portalu Polskiego Radia.
  • Radiową adaptację dzieła Elizy Orzeszkowej, specjalnie dla słuchaczy, przygotują dziennikarze związani z Jedynką.

Powieść "Nad Niemnem" będzie w tym roku publicznie czytana w wielu miejscach w Polsce i na świecie.

- Narodowe Czytanie to piękne wydarzenie, które współtworzą miłośnicy polskiej literatury i wszyscy, którzy lubią czytać. Jak zawsze ma dwie odsłony: stołeczną oraz - to co najważniejsze w Narodowym Czytaniu - współtworzoną przez Polaków i wszystkich miłośników polskiej literatury w swoich społecznościach lokalnych w Polsce i na świecie - komentuje Wojciech Kolarski.

POSŁUCHAJ

45:44

Narodowe Czytanie 2023: Eliza Orzeszkowa i jej "Nad Niemnem". "To będzie piękne wydarzenie" (Jedynka/Spacer z kulturą)

Narodowe Czytanie w Ogrodzie Saskim. Już wkrótce

W sobotę, 9 września o godz. 11.00. Narodowe Czytanie w Ogrodzie Saskim w Warszawie zainauguruje para prezydencka. Andrzej Duda, w liście zapraszającym do włączenia się we wspólne czytanie, zwrócił uwagę na walory tegorocznej lektury.

- Barwny język, wspaniałe krajobrazy, komizm sytuacyjny i pełne humoru dialogi. To książka nastrojowa napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu - napisał prezydent, odwołując się do tematyki powstania styczniowego, o którym pisała również Orzeszkowa.

Następnie powieść będzie czytana przez znanych i lubianych aktorów pod czujnym okiem reżysera i dyrektora Teatru Polskiego Radia Janusza Kukuły, który już po raz czwarty reżyseruje Narodowe Czytanie.

Czuję się zaprzyjaźniony z wielką panią Elizą. Proszę ją o wybaczenie, bo musiałem ołówkiem ingerować w jej ciężką, cudowną, natchnioną, nie waham się tego powiedzieć, pracę. Panorama losu polskiego, młodsza siostra Mickiewicza, to oczywiste. Korczyn to taka impresyjna wersja Soplicowa. Odbicie czasami lustrzane, czasami nie, tej części naszej polskiej wyobraźni, która trwała przez wieki, ale już nigdy nie wróci - mówi Janusz Kukuła.

Zainteresowanie z całej Polski

Narodowe Czytanie w Ogrodzie Saskim organizowane jest przez Kancelarię Prezydenta RP i Narodowe Centrum Kultury.

- NCK od początku współorganizuje to centralne wydarzenie. Spotykamy się z wieloma pytaniami odnośnie, jak realizować takie wydarzenie w małych miejscowościach, które zgłaszają się do Kancelarii Prezydenta z chęcią udziału w tym wydarzeniu - komentuje Ewa Zbroja, koordynatorka Narodowego Czytania w Ogrodzie Saskim.

Poza tym w audycji:

- Dziedziniec Kultury. Podsumowanie wakacyjnych wydarzeń muzycznych na dziedzińcu MKiDN. Aut. Justyna Majchrzak. Wypowiedzi m.in. prof. Rafała Wiśniewskiego.

- 5. Victor Young Jazz Festiwal. Odbywać się będzie w Mławie (mazowieckie) od 22 do 23 września. Jego patronem jest światowej sławy muzyk Victor Young. Victor Young jest jednym z najwybitniejszych kompozytorów w historii muzyki filmowej - był 22 razy nominowany do Oscara. Główną nagrodę Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej otrzymał za muzykę do filmu "W 80 dni dookoła świata" z 1956 roku w reż. Michaela Andersona. Kompozytor ukończył Konserwatorium Muzyczne w Warszawie, a znaczną część dzieciństwa spędził u rodziny na Mazowszu, w tym w Mławie. Wystąpią m.in. zespół Babie Lato, z Anną Marią Jopek i Piotrem Wojtasikiem, oraz Arnon Palty i Hagai Amir z Izraela, których gościnnie wspierać będą Sebastian Frankowski i Kuba Stankiewicz. Wypowiedzi: prof. Rafał Wiśniewski (dyrektor NCK), Kuba Stankiewicz (muzyk, inicjator festiwalu).

- Nowa wystawa w Kordegardzie: rysunki Jana Matejki. Więcej na ten temat opowie kuratorka Katarzyna Haber. Aut. materiału - Maciej Walecki.

- Wschód Kultury - Inny Wymiar, Białystok, aut. Martyna Podolska. W tym roku festiwal Inny Wymiar odbywał się między 24 a 27 sierpnia. Od 2013 roku organizowany jest w ramach projektu Wschód Kultury łączącego we współpracy Białystok, Lublin i Rzeszów z krajami Partnerstwa Wschodniego. Od początku swego istnienia (2007 r.) Inny Wymiar prezentuje bogactwo wielokulturowości Podlasia, w szczególności Białegostoku. Promuje ideę dialogu i tolerancji w mieście zróżnicowanym kulturowo, gdzie od wieków mieszkali obok siebie Polacy, Rosjanie, Białorusini, Tatarzy, Ukraińcy, Litwini, Żydzi i Niemcy. Wypowiedzi: Grażyna Dworakowska, Białostocki Ośrodek Kultury.

- Konkursowa instalacja przestrzenna (plenerowa) przed Kordegardą, poświęcona Mikołajowi Kopernikowi w roku wielkiego astronoma. Wypowiedzi: zwycięzcy konkursu - autorzy instalacji Mateusz Góra i Agata Gryszkiewicz, Tamaga. Aut. Anna Depczyńska.

- Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. Wakacyjne przystanki akcji "Pociąg do czytania". Nabór do priorytetu Infrastruktura Bibliotek, otwarcia nowych bibliotek, szkolenie dla wnioskodawców. Wypowiedzi: Łukasz Jarocki, rzecznik Instytutu Książki, Anna Zagórska. Aut. Justyna Majchrzak.

- Zapowiedzi wybranych wydarzeń organizowanych przez Narodowe Centrum Kultury: Festiwal "Szalone Dni Muzyki", konkurs "Do Hymnu", pokazy "Kartki z Powstania" oraz innych filmów VR w galerii MKiDN "Okno na Kulturę", Koncert Niepodległości w Gdańsku.

- Zagadka sms dla słuchaczy.

Czytaj także:

Tytuł audycji: Spacer z kulturą

Data emisji: 27.08.2023

Godzina emisji: 17.09

DS

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.