Gość Programu 1 Polskiego Radia zaznaczył, że "tak naprawdę dopiero teraz uczymy się honorować, wzruszać i przeżywać rocznicę wybuchu II wojny światowej". - Nasza historia powojenna była konsekwencją wydarzeń z tamtego okresu. Wówczas z powodów politycznych zupełnie inaczej je przedstawiano - powiedział prof. Kleiber.
Były prezes PAN odniósł się również do obchodzonej wczoraj rocznicy podpisania porozumień sierpniowych. - Wydarzenia sprzed 43 lat były przełomowe. Zmieniły bieg polskiej historii. Pokazały, że naród polski, niezależnie od dramatycznych wydarzeń - zaborów, wojny, czasów powojennych - jest ciągle świadomy problemów świata oraz zdolny do wywalczenia suwerenności - podkreślił uczony.
Zwrócił też uwagę, że obie daty - wybuchu II wojny światowej i podpisania porozumień sierpniowych - na zawsze powinny być zakorzenione w naszych głowach. - Powinniśmy mówić prawdę o tamtych wydarzeniach, bo to tworzy cały wizerunek naszej historii i naszego narodu - kontynuował profesor.
Zobacz również w tvp.info: Prof. Gliński o reparacjach: Ponownie zwracamy się do Niemiec
Michał Kleiber odniósł się także do słów premiera Mateusza Morawieckiego, który dziś rano w Wieluniu oznajmił, że aby doszło do prawdziwego pojednania między Polską i Niemcami - niezbędne jest zadośćuczynienie.
- Z jednej strony upływ czasu utrudnia załatwianie tej sprawy, ale z drugiej, biorąc pod uwagę, że nie było w Polsce rodziny, która by nie ucierpiała w wyniku wojny, a także biorąc pod uwagę zniszczenia Warszawy, 6 mln ofiar - straty są niewyobrażalne - ich konsekwencją powinno być zadośćuczynienie - zaznaczył prof. Kleiber.
Więcej w nagraniu.
Czytaj więcej:
Audycja: W samo południe
Prowadzący: Jerzy Jachowicz
Gość: prof. Michał Kleiber (redaktor naczelny pisma "Wszystko co najważniejsze", były prezes PAN)
Data emisji: 1.09.2023
Godz.: 12.25
łl
Prof. Kleiber: daty porozumień sierpniowych i wybuchu II WŚ na zawsze powinny być zakorzenione w naszej pamięci - Jedynka - polskieradio.pl