Kontrole autobusów szkolnych
Dzieciom warto przypominać o zasadach bezpieczeństwa na drodze i o tym, jak o to bezpieczeństwo dbać. W jaki sposób robi to Inspekcja Transportu Drogowego? - Inspektorzy przed szkołami na terenie całego kraju będą kontrolowali, w jakim stanie technicznym są autobusy, czy są to pojazdy odpowiednio przygotowane do jazdy - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Monika Niżniak, rzecznik prasowy Głównego Inspektora Transportu Drogowego. - Kontrole staramy się przeprowadzać tuż po tym, jak zostaje zakończony kurs autobusu i dzieci rozpoczynają lekcje.
Gość Jedynki instruuje, jak wyglądają kontrole autobusów i gimbusów, oraz wyjaśnia, na co głównie zwracają uwagę inspektorzy. - Sprawdzane są dokumenty pojazdu. Sporadycznie zdarzało się, że inspektorzy transportu drogowego wycofywali z ruchu autobusy, które nie miały aktualnych badań technicznych - podkreśla. - Jeżeli już stwierdzamy nieprawidłowości, to w większości przypadków dotyczą one funkcjonowania układu hamulcowego, wycieku płynów eksploatacyjnych, zużytego ogumienia. Czasami nieprawidłowości dotyczą także oświetlenia uszkodzonych szyb, m.in. szyb czołowych, a więc tych elementów, które mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo dzieci - tłumaczy Monika Niżniak.
źródło: Pomorska Policja/Youtube
Akcja "Ulica szkolna"
Rodzice bądź opiekunowie, odwożąc swoje pociechy do szkoły, muszą mieć na uwadze, że mają realny wpływ na bezpieczeństwo dziecka. Akcja "Ulica szkolna" ma na celu poprawianie bezpieczeństwa dzieci na ulicach i drogach bezpośrednio wokół szkół. - Zależy nam na tym, żeby przypomnieć rodzicom, a także włodarzom szkół, o tym, że można ograniczyć ruch drogowy wokół szkół. Nie chodzi o to, żeby zupełnie je zamykać, ale o to, żeby ograniczyć ekspozycję dzieci na zanieczyszczenia związane z ruchem drogowym i zagrożeniem - wyjaśnia Barbara Król z Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego. - W ten sposób dajemy dzieciom przestrzeń do tego, żeby czuły się bezpiecznie, żeby mogły mieć swobodę do poruszania się wokół szkoły, do swobodnej zabawy - zaznacza.
Mniejszy ruch wokół szkół to nie tylko poprawa bezpieczeństwa, ale również czystsze powietrze. - Z naszych badań wynika, że rzeczywiście w godzinach porannych i popołudniowych znacznie wzrasta zanieczyszczenie powietrza, kiedy ten ruch drogowy jest większy - przyznaje Barbara Król. - Koncentracja spalin przed samym wejściem do szkoły bardzo zmienia jakość powietrza, a przez to też wpływa na to, jak dzieci się czują - zauważa.
Jak wygląda w szkołach edukacja z zakresu bezpieczeństwa drogowego?
Tomasz Dziewiec, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 25 w Warszawie, podkreśla, że nauka prawidłowego zachowania na drodze musi być dostosowana do wieku dziecka. - Lekcje z zasad ruchu drogowego są dostosowywane do ich wieku rozwojowego, ponieważ inaczej rozmawia się z dziećmi klas 1-3, a inaczej z tymi starszymi. W przypadku dzieci młodszych realizuje ten program nauczyciel kształcenia zintegrowanego w ramach lekcji prowadzonych z klasą - informuje. - W klasach starszych są już specjalistyczne zajęcia, które pozwalają dzieciom na profesjonalne zapoznanie się z zasadami ruchu drogowego. Takim pierwszym świadectwem znajomości tych zasad jest karta rowerowa, którą zdobywa się od 10. roku życia - dodaje.
Czytaj również:
Tytuł audycji: Bezpieczna Jedynka
Prowadzili: Patryk Kuniszewicz i Klaudia Wasiek
Goście: Monika Niżniak (rzecznik prasowy Głównego Inspektora Transportu Drogowego), Barbara Król (Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego), Tomasz Dziewiec (dyrektor Szkoły Podstawowej nr 25 w Warszawie)
Data emisji: 1.09.2023 r.
Godzina emisji: 17.10
ans
"Droga do szkoły musi być bezpieczna". Jak zadbać o bezpieczeństwo uczniów? - Jedynka - polskieradio.pl