Okrucieństwo wobec ludności cywilnej
84 lata temu, 1 września 1939 roku, wybuchła II wojna światowa. Była największym konfliktem zbrojnym w dziejach. Trwała 6 lat, pochłonęła miliony ludzkich istnień. Rozpoczęła się napaścią hitlerowskich Niemiec na Polskę. Objęła zasięgiem działań prawie cały świat. Uczestniczyło w niej 61 państw, a w różnej formie zaangażowało się ponad 1 miliard 700 milionów ludzi. Polacy walczyli na wszystkich frontach konfliktu. II wojna światowa to śmierć ponad 60 milionów ludzi, to niemieckie obozy koncentracyjne i Holokaust, to także okrucieństwo i bestialstwo wobec ludności cywilnej, masowe egzekucje i celowe niszczenie dóbr kultury. - Widzimy, że II wojna światowa, zwłaszcza jej część, jaką był Holocaust, jest nieustająco obecna w przestrzeni publicznej, także na Zachodzie. Jest to często powodem do oceny tego, co się dzieje dzisiaj, i oceny tego, jak zachowywały się pewne narody, społeczności, państwa. Rzutuje to na sytuację polityczną w obecnych latach - stwierdza gość Jedynki.
Wiceprezes IPN przyznaje, że dzisiaj obowiązkiem Polaków jest bronienie prawdy o II wojnie światowej. - Jest to nasz obowiązek nie tylko wobec ofiar i wobec historii, ale wobec przyszłości, wobec naszych pokoleń, żeby obronić tę prawdziwą historię i nie dać się zmanipulować - dodaje.
Raport przygotowany przez rząd Zjednoczonej Prawicy szacuje straty wojenne spowodowane atakiem Niemiec na Polskę na 6 bilionów 220 miliardów złotych. Niemcy odmawiają rozmów o wypłacie reparacji. - Temat reparacji przyczynił się do zwiększenia wiedzy na Zachodzie na temat skali rabunków, mordów na polskich obywatelach. (...) Powinniśmy przypominać o tym, co miało miejsce w przeszłości, bo to rzutuje na naszą kondycję gospodarczą obecnie - podkreśla dr Mateusz Szpytma. - Gdyby nie II wojna światowa, to my byśmy byli jako Polska dzisiaj w zupełnie innym miejscu, nie tylko gospodarczo, ale i demograficznie. Byśmy byli zupełnie innym, dużo nowocześniejszym krajem, który nie musi ciągle pod względem materialnym gonić zachód Europy - ocenia gość magazynu "Więcej świata".
Fotograficzna dokumentacja zbrodni
Album "Czas bestii. Terror w okupowanej Polsce 1939-1945", wydany przez IPN, jest zbiorem ok. 1,2 tys. archiwalnych zdjęć pokazujących oblicza niemieckiej i sowieckiej okupacji w latach II wojny światowej na ziemiach polskich. - To jest najlepsza publikacja zdjęciowa na temat II wojny światowej, na temat okupacji niemieckiej - przekonuje wiceprezes IPN. - Tę publikację powinien zobaczyć świat, powinni ją zobaczyć Niemcy, Rosjanie, Amerykanie, bo skala okrucieństw była olbrzymia - dodaje.
Czytaj również:
Ponadto w audycji:
- Rozmowa z brytyjskim historykiem Rogerem Moorhousem, autorem książki "First to Fight", która w Polsce ukazała się pt. "Polska 1939". Jak dziś pamięta się na Wyspach o pierwszych dniach II wojny światowej? Jak dobrze znany jest "polski rozdział" opowieści o wojnie i o udziale Polaków w walce z Niemcami? Czy polski wkład w zwycięstwo został odpowiednio doceniony i czy Brytyjczycy powinni mieć w tej sprawie wyrzuty sumienia? Z historykiem rozmawiał Adam Dąbrowski.
- Na Białorusi rozpoczęły się ćwiczenia wojskowe, w których uczestniczy 2,5 tys. żołnierzy z Rosji, Kazachstanu, Tadżykistanu i Uzbekistanu. Manewry odbędą się w dniach 1-6 września. Te manewry są elementem wojny psychologicznej wobec Polski i wobec naszych obywateli - powiedział szef polskiego MSWiA Mariusz Kamiński. Był to jeden z tematów jego rozmowy z dyrektor Wywiadu Narodowego USA Avril Haines. Więcej w felietonie Magdaleny Skajewskiej.
Tytuł audycji: Więcej świata
Prowadził: Michał Strzałkowski
Gość: dr Mateusz Szpytma (wiceprezes IPN)
Data emisji: 1.09.2023
Godzina emisji: 17.32
IAR/ans