Głównym celem wprowadzenia ustawy jest zapewnienie kompleksowej opieki zdrowotnej seniorom powyżej 75 roku życia. Na poziomie powiatów powstanie ok. 300 przeznaczonych dla nich placówek.
Gość Programu 1 Polskiego Radia zaznaczył, że program - w ramach którego powstaną centra zdrowia dla seniorów - "uzupełni system opieki geriatrycznej w naszym kraju". - Chcemy, aby te placówki były skoordynowane z oddziałami geriatrycznymi. Program jest przewidziany na 5 lat - powiedział wiceminister zdrowia.
Waldemar Kraska nadmienił, że "będą to ośrodki, w których znajdą się zarówno poradnie konsultacyjne, jak i geriatryczne zespoły opieki domowej czy tzw. opieka dzienna".
Szansa dla absolwentów kierunków medycznych?
Wiceszef resortu zdrowia nie krył, że jest to zadanie ambitne. Zapytany, czy problemem nie będzie skompletowanie kadry medycznej, która podejmie się opieki nad seniorami w zapowiedzianych ośrodkach zdrowia, oznajmił: - Mam nadzieję, że połączenie centrów zdrowia 75+ z oddziałami geriatrycznymi spowoduje, iż młodzi ludzie, którzy kończą wydziały lekarskie na uniwersytetach medycznych, będą wybierali tę specjalizację. To jest przyszłość. Demografia pokazuje, że osób starszych z roku na rok będzie przybywać.
Zobacz również w niezależna.pl: Jak Tusk podwyższał wiek emerytalny? Pół roku wcześniej rozmawiał o tym... z Angelą Merkel
Więcej w nagraniu.
Czytaj także:
Prowadzący: Henryk Szrubarz
Gość: Waldemar Kraska (wiceminister zdrowia)
Data emisji: 4.09.2023
Godz.: 12.25
łl