Dziś uchwała rządu ws. zboża z Ukrainy. Telus: to decyzja dla polskich rolników

Data publikacji: 12.09.2023 08:15
Ostatnia aktualizacja: 12.09.2023 09:11
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
- Pomagamy w tranzycie ukraińskiego zboża do krajów, w których zboża brakuje, ale nie chcemy, żeby trafiało ono do Polski. Wiemy, jakie turbulencje na rynku to spowodowało, dlatego mówimy twardo "nie" - mówił na antenie Programu 1 Polskiego Radia Robert Telus, minister rolnictwa i rozwoju wsi, komentując kwestię embarga na ukraińskie produkty rolne.

Dziś o godzinie 11.00 rząd podejmie uchwałę w sprawie embarga na wwóz ukraińskiego zboża do Polski. Minister rolnictwa Robert Telus powiedział w Programie 1 Polskiego Radia, iż w uchwale będzie mowa o tym, że jeśli Komisja Europejska nie przedłuży zakazu, przedłuży go Polska.

"Dziś musimy zbudować narzędzia na przyszłość"

Robert Telus przypominał, że premier prowadził w sprawie tranzytu zboża intensywne rozmowy w UE. - Nasza decyzja ws. zboża z Ukrainy nie jest przeciwko komuś, ona jest dla polskich rolników przede wszystkim, dla Polski, dla Unii Europejskiej. Dziś musimy zbudować narzędzia na przyszłość (...), ten zakaz jest takim narzędziem. To jest budowanie na przyszłość, my będziemy żyć z produktami ukraińskimi. Jeżeli dziś nie zbudujemy takich narzędzi, to będziemy mieć kłopot za każdym razem. To nie jest przeciwko Ukrainie, pokazaliśmy, że jeżeli pomagamy w tranzycie zboża, to idzie tam dużo więcej ton zboża niż wcześniej. W lutym przejechało tranzytem 114 tys., ton, w marcu 120 tys. ton, a w czerwcu 260 tys. ton. To zboże jedzie tam, gdzie jest potrzebne, zboża nie mamy więcej na świecie, mamy go tyle samo - podkreślł minister.

15 września wygasa unijne embargo na przywóz ukraińskiego zboża i innych produktów rolnych do Polski i 4 państw przyfrontowych. Polska zabiega o przedłużenie zakazu. Jednocześnie nasz kraj zezwala na tranzyt żywności, przeznaczonej do sprzedaży na innych rynkach.

Czytaj także:

W zeszłym tygodniu odbyło się w Brukseli kolejne spotkanie grupy roboczej zajmującej się kwestią importu ukraińskiego zboża. W jej skład wchodzą dyplomaci i przedstawiciele Komisji Europejskiej. Na spotkaniu Polska po raz kolejny postulowała przedłużenie obowiązującego zakazu importu czterech produktów rolnych - pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika - z Ukrainy po 15 września. Za przedłużeniem zakazu opowiada się pięć krajów UE - Polska, Węgry, Słowacja, Rumunia i Bułgaria.

Więcej w nagraniu.

* * *

Tytuł audycji"Sygnały dnia"

ProwadzącyGrzegorz Jankowski

Gość: Robert Telus - minister rolnictwa i rozwoju wsi

Data emisji: 12.09.2023

Godzina emisji: 7.35

ka/IAR


Tylko szczerze
Tylko szczerze
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.