Arystokraci wiedzy, mistrzowie mądrości - antyczni filozofowie i ich nauki

Data publikacji: 20.09.2023 21:00
Ostatnia aktualizacja: 21.09.2023 12:32
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czym była filozofia starożytna jako fenomen życia i kultury duchowej Greków?
Czym była filozofia starożytna jako fenomen życia i kultury duchowej Greków?, Autor - Shutterstock/Ella_Ca
"W starożytności filozofia polegała nie tylko na formułowaniu poglądów, ale również była sztuką życia" - uważał francuski historyk filozofii Pierre Hadot. W Polsce jego koncepcje spopularyzował wybitny uczony, prof. Juliusz Domański. W jaki sposób filozofowie rozumieli samych siebie, swoją rolę, co oprócz doktryn i poglądów charakteryzowało ich twórców i głosicieli?
  • "Filozofia antyku uczy nas, aby nie poddawać się, bez ustanku działać rozumnie i starać się żyć według reguły, jaką jest idea mądrości" - tak pisał Pierre Hadot.
  • Pierre Hadot zmarł w 2010 roku i był ważną postacią w świecie filozofii XX wieku.

Prof. Krzysztof Łapiński z Wydziału Filozofii UW tłumaczy, że Pierre Hadot rozpoczął swoją karierę naukową jako filolog klasyczny. - W pierwszej połowie życia napisał bardzo solidne filologiczne prace z zakresu filozofii starożytnej, poświęcone np. neoplatonizmowi - mówi.

- W drugiej połowie życia zaczął pisać trochę inne książki (…). Po pierwsze "Filozofia jako ćwiczenie duchowe", a po drugie "Czym jest filozofia starożytna?", a także książkę o Marku Aureliuszu "Twierdza wewnętrzna". Zawiera w nich interpretację filozofii jako sposobu życia, który funkcjonuje poprzez ćwiczenia duchowe. To jest sposób na to, żeby doktrynę filozoficzną przekształcać na praktykę życiową - dodaje gość Jedynki.


POSŁUCHAJ

24:43

Arystokraci wiedzy, mistrzowie mądrości - antyczni filozofowie i ich nauki (Jedynka/Eureka)

 

Intelektualne i duchowe praktyki filozofii starożytnej

Filozofia starożytna opiera się na dwóch filarach: poglądach i ich zastosowaniu. - Hadot skupia się na drugim filarze, bardzo często pomijanym w naszych podręcznikach do filozofii. Pokazuje, że filozofia starożytna to nie tylko poznawanie, wiedza o świecie czy człowieku, ale też próba zastosowania tej wiedzy w praktyce - wyjaśnia prof. Krzysztof Łapiński.

- Filozofia starożytna to również pewne praktyki duchowe i intelektualne. Pierre Hadot używał sformułowania "ćwiczenia duchowe" i nie brał tego terminu z filozofii starożytnej. Wziął od późniejszych myślicieli, ale uważał, że ten termin bardzo dobrze nadaje się do interpretacji tej praktycystycznej strony filozofii starożytnej, ponieważ w nim skupia się wiele aspektów ludzkiego intelektu i osobowości. Gdyby nazwać te ćwiczenia nie duchowymi, ale intelektualnymi, to pominęlibyśmy np. emocje, wyobraźnię, praktyki fizyczne - tłumaczy.

Pierre Hadot uważał, że "jeżeli w starożytności ktoś chciał uprawiać filozofię, to był to rodzaj wręcz konwersji, tak jak dzisiaj mówilibyśmy o konwersji religijnej". - Decydujemy się na to, że żyjemy w inny sposób niż większość ludzi, filozofowie nawet inaczej ubierali się i jedli (…), bo zasadniczo ich życiem miał rządzić rozum - twierdzi prof. Krzysztof Łapiński.

Ponadto w audycji: 

Palmy w Polsce. Poddawane analizie geologicznej szczątki roślin znalezionych w skamieniałościach informują nas o przemianach rodzajów roślinności, a mapy paleogeograficzne wskazują miejsca występowania nietypowej flory. W Osieczowie na terenie kopalni węgla brunatnego "Turów" odnaleziono okazy liści palmowych, które znacząco wzbogacają wiedzę o zmianach klimatycznych. Gościem audycji był dr Rafał Kowalski z Muzeum Ziemi PAN

Czytaj również: 

Tytuł audycji: Eureka

Prowadziła: Katarzyna Jankowska

Goście: prof. Krzysztof Łapiński (Wydział Filozofii UW), dr Rafał Kowalski (Muzeum Ziemi PAN)

Data emisji: 20.09.2023 r. 

Godzina emisji: 19.30

DS

Folder ulubione
Folder ulubione
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.