48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Nagrodzone filmy i twórcy

Data publikacji: 25.09.2023 11:09
Ostatnia aktualizacja: 25.09.2023 11:19
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Reżyser Paweł Maślona odbiera nagrodę Złote Lwy za film "Kos" podczas gali zakończenia 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni
Reżyser Paweł Maślona odbiera nagrodę Złote Lwy za film "Kos" podczas gali zakończenia 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Autor - PAP/Adam Warżawa
Podczas 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni pokazanych zostało w sumie 120 filmów pełno- i krótkometrażowych. Nagrody zostały przyznane w aż 20 kategoriach. W tej najważniejszej - Konkursie Głównym - Złotymi Lwami wyróżniono film "Kos" Pawła Maślony. W trakcie uroczystości Platynowe Lwy za całokształt twórczości odebrał scenograf Allan Starski.
  • Podczas 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni - który trwał od 18 do 23 września - pokazanych zostało w sumie 120 filmów pełno- i krótkometrażowych. Nagrody zostały przyznane w aż 20 kategoriach.
  • W najważniejszej kategorii - Konkursie Głównym - Złotymi Lwami wyróżniono film "Kos" Pawła Maślony. Srebrnymi Lwami doceniono "Imago" Olgi Chajdas. Po pięć statuetek trafiło do ekip "Doppelgängera. Sobowtóra" i "Tyle co nic". "Chłopi" otrzymali dwie nagrody - publiczności i specjalną. 
  • W trakcie uroczystości Platynowe Lwy za całokształt twórczości odebrał scenograf Allan Starski.

Podczas 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni pokazanych zostało w sumie 120 filmów pełno- i krótkometrażowych. Produkcje walczyły w trzech konkursach: w Konkursie Głównym (16 pełnometrażowych filmów fabularnych - zwycięzca: "Kos" Pawła Maślony), w Konkursie Filmów Mikrobudżetowych (4 filmy - zwycięzca: Klaudiusz Chrostowski za "Ultima Thule") i Konkursie Filmów Krótkometrażowych (25 tytułów - zwycięzca: Ming-Wei Chiang za "Warszawa, Holandia").

"Kos" ze Złotymi Lwami, "Imago" ze Srebrnymi Lwami

Western kościuszkowski "Kos" Pawła Maślony został laureatem Złotych Lwów. Akcja tego groteskowego i absurdalnego filmu toczy się w 1794 roku, gdy gen. Tadeusz Kościuszko wraca do kraju w towarzystwie swojego przyjaciela, ocalonego z niewoli Domingo, by zmobilizować szlachtę i chłopów do udziału w powstaniu przeciwko Rosjanom.

- Dla mnie to było piękne - oglądać "Kosa" razem z widownią - powiedział Paweł Maślona. Przyznał, że obejrzał produkcję wiele razy - sam, z żoną, w małym gronie - zanim przyjechał do Gdyni. Na festiwalu mógł po raz pierwszy film obejrzeć z publicznością, poczuć jej emocje, obserwować reakcje. 

"Kos" został nagrodzony także za charakteryzację (Aneta Brzozowska) i montaż (Piotr Kmiecik). Robert Więckiewicz został wyróżniony w kategorii drugoplanowa rola męska.

Srebrnymi Lwami doceniono postpunkowy dramat psychologiczny "Imago" Olgi Chajdas. To opowieść o artystce trójmiejskiej sceny alternatywnej końca lat 80., która żyje na własnych zasadach. Kobieta próbuje zbudować więź ze swoją emocjonalnie poblokowaną mamą.

Grająca w "Imago" główną rolę Lena Góra otrzymała statuetkę za najlepszą pierwszoplanową rolę kobiecą. Jurorzy nagrodzili też twórcę muzyki do tego filmu Andrzeja Smolika.

Nagrody zostały przyznane w sumie w aż 20 kategoriach

Po pięć statuetek trafiło do ekip inspirowanego historiami polskich agentów specjalnych PRL "Doppelgängera. Sobowtóra" Jana Holoubka (najlepsza reżyseria, kostiumy - Weronika Orlińska, scenografia - Marek Warszewski, drugoplanowa rola męska - Tomasz Schuchardt oraz zdjęcia - Bartłomiej Kaczmarek) i "Tyle co nic" o mężczyźnie walczącym o zachowanie pamięci o swoim przyjacielu Grzegorza Dębowskiego (debiut reżyserski lub drugi film, drugoplanowa rola kobieca - Agnieszka Kwietniewska, główna rola męska - Artur Paczesny, scenariusz - Grzegorz Dębowski). 

- Ja jestem z wykształcenia operatorem. Strona wizualna filmu jest dla mnie niezwykle istotna. "Doppelgänger. Sobowtór" został wyróżniony w trzech kategoriach, które składają się na obraz: scenografia, zdjęcia i kostiumy. Nagroda za reżyserię to dla mnie olbrzymie wyróżnienie zawodowe - stwierdził Jan Holoubek.

- Spodobała mi się opinia, że w "Tyle co nic" jest bardzo dużo zabawnych tekstów, ale sama produkcja jest bardzo smutna. Przez ostanie dni podchodziło do nas sporo widzów, po których było widać, że bardzo nasz film przeżyli. Wszystko, co chcieliśmy powiedzieć, zostało odczytane. To niezwykły prezent - podkreślił Grzegorz Dębowski.

Wymieniani wśród faworytów "Chłopi" Doroty Kobieli-Welchman i Hugh Welchmana otrzymali dwie nagrody - publiczności i specjalnąNajlepszą debiutującą aktorką została Paulina Pytlak, która w "Święcie ognia" Kingi Dębskiej zagrała dwudziestolatkę chorą na porażenie mózgowe. Rola charyzmatycznej sąsiadki dziewczyny w tej historii przyniosła nagrodę za rolę drugoplanową Kindze Preis.

Platynowe Lwy dla Allana Starskiego

W trakcie uroczystości Platynowe Lwy za całokształt twórczości odebrał scenograf Allan Starski. Artysta ma na swoim koncie m.in. Oscara za scenografię do "Listy Schindlera" Stevena Spielberga, Polskie Nagrody Filmowe Orły za "Pana Tadeusza" Andrzeja Wajdy, "Pokłosie" Władysława Pasikowskiego i "Pianistę" Romana Polańskiego. 

48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni trwał od 18 do 23 września. Patronem wydarzenia było Polskie Radio.

POSŁUCHAJ

23:49

48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Nagrodzone filmy i twórcy (Kulturalna Jedynka)

 

Czytaj także:

Poza tym w audycji:

Sześcioro finalistów literackiej Nagrody Identitas 2023 - Jan Baron za tom wierszy "Psińco", Małgorzata Lebda za "Mer de Glace", Agata Ludwikowska za "Granit", Jan Maciejewski za "Milczenie katedry", Andrzej Muszyński za powieść "Bez. Ballada o Joannie i Władku z jurajskiej doliny" i Adrian Sinkowski za tom wierszy "Atropina" - rozpocznie w poniedziałek (25 września) warsztaty na wyspie Uløya. Patronat medialny nad konkursem objęło Polskie Radio.

- Reżyser teatralna Anna Wieczur, poetka Anna Piwkowska, tancerz Patryk Walczak oraz rzeźbiarka i medalierka Anna B. Wątróbska-Wdowiarska zostali laureatami Nagród im. C. K. Norwida, przyznawanych artystom tworzącym na Mazowszu. Nagrodą "Dzieło Życia” uhonorowano aktorkę Maję Komorowską.

Nagrody Samorządu Województwa Mazowieckiego im. Cypriana Kamila Norwida za dzieło lub kreacje powstałe w 2022 roku w kategoriach: literatura, muzyka, sztuki plastyczne i teatr zostały przyznane w niedzielę (24 września) podczas gali na Scenie Kameralnej im. S. Mrożka Teatru Polskiego w Warszawie już po raz 22.

- Recenzja "Nocy listopadowej" Stanisława Wyspiańskiego - efekt współpracy Muzeum Łazienki Królewskie z Teatrem Klasyki Polskiej - materiał Ewy Heine.

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka 

Prowadziła: Martyna Podolska

Data emisji: 24.09.2023

Godzina emisji: 23.10

IAR/PAP/kk

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.