Beatyfikacja rodziny Ulmów. Muzyczny "Wieczór z historią"

Data publikacji: 26.09.2023 07:45
Ostatnia aktualizacja: 26.09.2023 07:49
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Rodzina Ulmów z Markowej - portret beatyfikacyjny
Rodzina Ulmów z Markowej - portret beatyfikacyjny, Autor - Piotr Tumidajski / Forum
Beatyfikacja Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich siedmiorga dzieci, zamordowanych 24 marca 1944 roku przez Niemców za ratowanie Żydów, odbyła się 10 września w Markowej, w miejscu ich śmierci. W audycji "Wieczór z historią" mówiliśmy m.in. o bohaterskiej postawie małżeństwa.
  • Beatyfikacja Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich siedmiorga dzieci odbyła się 10 września w Markowej. Proces beatyfikacyjny trwał 20 lat.
  • Ulmowie zostali zamordowani 24 marca 1944 roku przez Niemców za ratowanie Żydów. W masakrze w Markowej zginęło w sumie 16 osób.

W masakrze w Markowej zginęło 16 osób. Najpierw Żydzi - dwie córki sąsiadów Ulmów - Goldmanów: Golda (Genia) Gruenfeld oraz Lea Didner wraz ze swoim małym dzieckiem oraz trzech braci Szallów, ich 70-letni ojciec Saul Szall oraz kolejny mężczyzna z rodziny Szallów.

Następnie na oczach dzieci Ulmów rozstrzelano Józefa i jego żonę Wiktorię, która była w siódmym miesiącu ciąży. Na końcu zabito dzieci - ośmioletnią Stanisławę, sześcioletnią Barbarę, pięcioletniego Władysława, czteroletniego Franciszka, trzyletniego Antoniego i półtoraroczną Marię.

Proces beatyfikacyjny rodziny Ulmów trwał w sumie 20 lat. W 1995 roku Wiktoria i Józef Ulmowie zostali pośmiertnie uhonorowani przez izraelski Instytut Yad Vashem tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, a w 2010 roku przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Od 2018 roku, na wniosek prezydenta RP Andrzeja Dudy, obchodzony jest ustanowiony przez Sejm i Senat RP Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

Czytaj także:

Beatyfikacja rodziny Ulmów – 10 września 2023 [etiuda edukacyjna] Źródło: IPNtvPL/YouTube

Poza tym w audycji:

Audycja poświęcona była bieżącym rocznicom i obchodom.

Jak wyglądałaby dziś Polska, gdyby fantastyczne pokolenie Baczyńskich, Siedzikówien, Dziemieszkiewiczów i setek tysięcy innych młodych polskich patriotów miało szansę przeżyć II wojnę światową? Ich nienarodzone dzieci i wnuki sprawiłyby, że Polska byłaby dziś zupełnie innym krajem…

Ile karier naukowych pogrzebali niemieccy i sowieccy okupanci? Ile zamordowali talentów? Eugeniusz Bodo - przedwojenny amant filmowy, jeden z najbogatszych polskich artystów (zresztą również ze szwajcarskim paszportem) zmarł z głodu i wycieńczenia w sowieckim łagrze.


Czytaj także:


W programie zaśpiewali m.in. Maciej Wróblewski, Jacek Kowalski, Andrzej Kołakowski, Jacek Kaczmarski, Przemysław Gintrowski, Andrzej Trojak, raperzy Basti i Sova, zespoły Zayazd i Horytnica. Przypomnimy też głos Eugeniusza Bodo.


POSŁUCHAJ

49:10

Beatyfikacja rodziny Ulmów. Muzyczny "Wieczór z historią" (Wieczór z historią/Jedynka)

 

Tytuł audycji: Wieczór z historią

Prowadził: Lech Makowiecki

Data emisji: 26.09.2023

Godzina emisji: 0.10

PAP/kk

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.