15. Międzynarodowy Festiwal Filmowy NNW. "Ważne jest wspólne opowiadanie o historii"

Data publikacji: 28.09.2023 10:00
Ostatnia aktualizacja: 28.09.2023 13:46
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Dyrektor Festiwalu NNW Arkadiusz Gołębiewski podczas konferencji prasowej. Festiwal prezentuje filmy kina światowego, europejskiego i polskiego ukazujące różne drogi do wolności narodów, jak i wolności indywidualnej każdego człowieka
Dyrektor Festiwalu NNW Arkadiusz Gołębiewski podczas konferencji prasowej. Festiwal prezentuje filmy kina światowego, europejskiego i polskiego ukazujące różne drogi do wolności narodów, jak i wolności indywidualnej każdego człowieka, Autor - PAP/Adam Warżawa
Uroczysta gala rozpoczynająca 15. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci odbyła się w Gdyńskim Centrum Filmowym. Wzięli w niej udział dokumentaliści z Polski i zagranicy, a także świadkowie historii - honorowi goście wydarzenia.
  • 15. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci rozpoczął się w środę, 27 września galą w Gdyńskim Centrum Filmowym. 
  • Pomysłodawca i dyrektor Międzynarodowego Festiwalu NNW Arkadiusz Gołębiewski powiedział, że w tym roku szczególnie ważne jest wspólne opowiadanie o historii i o drogach do wolności przez filmowców z krajów zniewolonych przez Związek Sowiecki.
  • W programie tegorocznego Festiwalu NNW jest prawie 250 projekcji filmów fabularnych, dokumentalnych, prezentacji reportaży radiowych i wydarzeń opowiadających o postawach niepokornych, o ludziach, dla których nadrzędną wartością jest wolność.

Festiwal Filmowy NNW 2023 

Pomysłodawca i dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci Arkadiusz Gołębiewski podkreślił, że to już piętnasta, jubileuszowa edycja wydarzenia. Powiedział, że festiwal nie tylko przyczynił się do rozwoju polskich filmów dokumentalnych poświęconych historii. Stał się także inspiracją do stworzenia podobnych inicjatywy w innych krajach.

- Naszą pracą, sposobem opowiadania historii, inspirujemy twórców do robienia filmów, do szukania świadków historii w innych krajach i powielania formatu wydarzenia w innych krajach - wskazał i w tym kontekście przywołał festiwal w czeskiej Pradze.

Gołębiewski zaznaczył, że w tym roku - z uwagi na wojnę na Ukrainie - szczególnie ważne jest wspólne opowiadanie o historii i drogach do wolności przez filmowców z krajów zniewolonych przez Związek Sowiecki.

- Pomyślałem sobie, że warto, byśmy wspólnie opowiedzieli nie tylko polską drogę do wolności, lecz także tych krajów, które zmagały się ze zniewoleniem przez lata. Odpowiedź naszych gości była wspaniała. Filmowcy niemal wszystkich krajów, które miały podobną historię zmagania się z Sowietami po 1944-45 roku, odpowiedzieli. Są tutaj z nami - powiedział.

Festiwal Filmowy NNW - polski James Bond

Zanim Międzynarodowy Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci oficjalnie został rozpoczęty, już od rana trwały pokazy filmów. Między innymi swój dokument pt. "As wywiadu - mjr Henryk Żychoń" pokazała Paulina Rubczyk.

- Postanowiłam zrobić film dokumentalny, który aż się prosi, aby był pretekstem do dużego filmu fabularnego. Moi rozmówcy, wybitni historycy, bardzo mocno podkreślają, że Żychoń to jest taka biografia polskiego Jamesa Bonda - powiedziała w rozmowie z Witoldem Banachem Rubczyk.

We czwartek, 28 września, w ramach Międzynarodowego Konkursu Filmów Dokumentalnych, pokazany zostanie m.in. film Eugeniusza Starky'ego pt. "1944 Powstania w Europie". Reżyser wytłumaczył, że ta produkcja uświadamia, że to brak odpowiedniej pomocy aliantów doprowadził do klęski Powstania Warszawskiego i zniszczenia miasta.

- Pokazuje powstanie w Paryżu i w Pradze czeskiej. Tylko dzięki temu, że przyszli alianci, Paryż został wyzwolony i niezniszczony. Powstanie w Pradze zakończyło się po trzech dniach. Kto wyzwolił Pragę? Rosjanie, bo z drugiej strony już nadchodzili Amerykanie. Gdyby podobna sytuacja wydarzyła się w Warszawie, to stolica zostałaby uratowana - stwierdził.


POSŁUCHAJ

03:22

15. Międzynarodowy Festiwal Filmowy NNW oficjalnie otwarty (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Czytaj także:


Podsumowanie Pierwszego Dnia 15. Festiwalu Filmowego NNW. Źródło: Międzynarodowy Festiwal Filmowy NNW/YouTube

Festiwal Filmowy NNW - program

Ideą, która od początku przyświecała Festiwalowi NNW, była chęć stworzenia przestrzeni, w której spotkać się mogą świadkowie polskiej historii najnowszej, twórcy obrazów filmowych inspirowanych dziejami i bohaterami walki o niepodległość oraz widzowie poszukujący filmów o tej tematyce.

Przez lata festiwal poszerzył formułę o opowiadanie o drogach do wolności narodów całego świata oraz jednostek. Od kilku lat wydarzenie ma charakter międzynarodowy.

W programie tegorocznego Festiwalu NNW jest prawie 250 projekcji filmów fabularnych, dokumentalnych, prezentacji reportaży radiowych i wydarzeń opowiadających o postawach niepokornych, o ludziach, dla których nadrzędną wartością jest wolność.

W tym roku filmy walczą o nagrody w trzech konkursach: Międzynarodowym Konkursie Filmów Fabularnych, Międzynarodowym Konkursie Filmów Dokumentalnych i Konkursie Dokumentów Polskich.

Czytaj także:

15. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci patronatem medialnym objęło Polskie Radio. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Program można znaleźć na stronie festiwalnnw.pl.

Audycja: Sygnały dnia

Autor materiału: Witold Banach

Data emisji: 28.09.2023

Godzina emisji: 7.40

kk

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.