Otwarto Muzeum Historii Polski. Reportaż "Zachować pamięć" [POSŁUCHAJ]

Data publikacji: 29.09.2023 10:05
Ostatnia aktualizacja: 29.09.2023 10:17
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Zwiedzanie ekspozycji w dniu otwarcia Muzeum Historii Polski w nowym gmachu na warszawskiej Cytadeli.
Zwiedzanie ekspozycji w dniu otwarcia Muzeum Historii Polski w nowym gmachu na warszawskiej Cytadeli. , Autor - PAP/Leszek Szymański
Muzeum Historii Polski zostało powołane 2 maja 2006 r. Od początku tworzyło wystawy, edukowało i na różne sposoby popularyzowało historię. Początkowo Muzeum miało powstać nad Trasą Łazienkowską nieopodal Zamku Ujazdowskiego. Przez lata brakowało jednak ostatecznej decyzji i zapewnienia finansowania inwestycji. 

Dzieje historii polskiego narodu 

Dopiero na przełomie lat 2015 i 2016 zatwierdzono lokalizację Muzeum na warszawskiej Cytadeli. W listopadzie 2016 r. zaprezentowano projekt siedziby instytucji, a w lipcu 2018 r. symbolicznie wbito pierwszą łopatę pod jej budowę.

Muzeum Historii Polski tworzy pomost między przeszłością a teraźniejszością. Inspiruje tradycja wolności – historia parlamentaryzmu, ruchów obywatelskich, wytrwałej walki o niepodległość. Przyczynia się do kształtowania nowoczesnej wrażliwości patriotycznej i postaw obywatelskich opartych na znajomości tradycji.

Oficjalne otwarcie MHP 

W czwartek (28.09) miała miejsce oficjalna inauguracja siedziby Muzeum Historii Polski mieszczącego się na terenie Cytadeli Warszawskiej. Od piątku zwiedzający mogą zwiedzać gmach Muzeum składający się z sześciu poziomów – dwóch podziemnych oraz czterech naziemnych. Jego powierzchnia wynosi 44 tys. mkw. Dostępna będzie także wystawa czasowa "Wielkie i małe historie. Tworzenie kolekcji Muzeum Historii Polski". 

Muzeum Historii Polski będzie dostępne dla zwiedzających w środy i czwartki w godz. 10.00-18.00, w piątki i niedziele w godz. 10.00-19.00 oraz w soboty w godz. 10.00-20.00. Ostatnie wejście na wystawę czasową możliwe będzie na godzinę przed zamknięciem. Od 4 października do 10 listopada br. cena biletu wstępu na wystawę czasową wynosi 1 zł. W niedziele i święta państwowe wstęp wolny.

Podczas uroczystej inauguracji prezydent Andrzej Duda w swoim przemówieniu zaznaczył, jak symboliczna jest lokalizacja Muzeum Historii Polski. "Muzeum znajduje się w miejscu bardzo ważnym i symbolicznym - na Cytadeli Warszawskiej, która jest symbolem zniewolenia Polaków. To tutaj mordowano Polaków, którzy niezłomnie chcieli odzyskać swoją wolną, niepodległą ojczyznę. To stąd wysyłano na katorgę i Sybir. Ostatecznie to miejsce oglądało wielkie zwycięstwo patriotów w 1918 roku, kiedy Polska odzyskała swoją niepodległość. To tutaj widziano również zwycięstwo nad Rosją Sowiecką pod Warszawą w 1920 roku, w wielkiej bitwie warszawskiej. Trudno w Polsce znaleźć lepsze miejsce na to, by dokumentować naszą historię". 


POSŁUCHAJ

20:40

"Zachować pamięć" - reportaż Joanny Bogusławskiej (Jedynka)

 

Czytaj również:

Tytuł reportażu: "Zachować pamięć" 

Autorka: Joanna Bogusławska

Data emisji: 29.09.2023 r. 

Godzina emisji: 0.35

ans

Wolna sobota z Jedynką
Wolna sobota z Jedynką
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.