W czwartek (28.09) ruszyła kampania społeczno-edukacyjna "TAK dla zdrowia rodziny". - Należy się badać - Anna Jasińska mówi o głównym przesłaniu akcji.
- Od 25 lat jestem rzecznikiem Polskiej Unii Onkologii i zachodzę w głowę, dlaczego się nie badamy. Dokonujemy przeglądów naszego sprzętu elektronicznego, ale nie przyglądamy się, ani nie wsłuchujemy, co dzieje się w naszym "silniku". Często pytam, "dlaczego się nie badasz?" i słyszę, że "boję się, jak coś znajdą". Dzisiaj jednak jak coś znajdą i nastąpi to wcześnie, to naprawdę mamy wiele możliwości - dodaje.
Choroby nowotworowe są przewlekłe i można je kontrolować
Anna Jasińska wyjaśnia, że obecnie "choroby nowotworowe w większości przypadków możemy już traktować jako przewlekłe, jak również możemy je kontrolować na różnych etapach". - Postęp nauki nam na to pozwala, dlatego nie bójmy się aż tak bardzo. Nawet jeśli coś, odpukać, to nie jesteśmy bezsilni - twierdzi.
Eksperci w ramach kampanii będą mówić także o profilaktyce bólu, cierpienia psychicznego, ale też o niedożywieniu w chorobie. - Nie można się wyleczyć, jeżeli ciało człowieka przeżarte jest przez głód - tłumaczy.
- Staramy się przeciwdziałać jedynej w naszym odczuciu bezsilności, że nie chcemy się badać - dodaje.
Choroba jest dramatem całej rodziny
Tytuł kampanii "TAK dla zdrowia rodziny" nie jest przypadkowy. - Choroba jest dramatem dla całej rodziny - mówi Anna Jasińska.
Gość Jedynki zachęca zarówno kobiety, jak i mężczyzn do profilaktyki oraz do dbania o zdrowie pozostałych członków rodziny. Jak możemy to zrobić?
- Spójrzmy na nasz talerz i na to, co dzisiaj zjemy na obiad bądź co dajemy dziecku do szkoły. Nasze dzieci tyją najszybciej w Europie, a otyłość to brama do 200 chorób, z których większość niesie śmiertelne zagrożenie. W tej chwili mamy już 13-latków z nadciśnieniem - zauważa.
Anna Jasińska dodaje: - Kiedy wracamy z Grecji, Włoch czy Władysławowa, pójdźmy do dermatologa i zbadajmy skórę. Kontaktujmy się z lekarzem, jeśli coś telepie w naszym "silniku". Ważna jest przede wszystkim uważność i próba wyzbycia się obaw. Pamiętajmy, jak coś znajdą, to medycyna już nie jest bezsilna, lekarze nie są bezsilni i my nie jesteśmy bezsilni. Jeżeli znajdą później, będzie dużo trudniej, ale to nie są jeszcze sytuacje beznadziejne, bo rak przestał być wyrokiem, tylko jest chorobą przewlekłą.
Czytaj także:
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadził: Maciej Kurzajewski
Gość: Anna Jasińska (Polska Unia Onkologii oraz Medyczna Racja Stanu)
Data emisji: 28.09.2023
Godziny emisji: 9.36
DS