Rząd nie zgadza się na narzucenie paktu migracyjnego. Minister Puda: bezpieczeństwo Polaków jest naszym priorytetem

Data publikacji: 03.10.2023 08:23
Ostatnia aktualizacja: 03.10.2023 12:12
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Grzegorz Puda krytykuje postawę KE w sprawie pakietu migracyjnego.
Grzegorz Puda krytykuje postawę KE w sprawie pakietu migracyjnego., Autor - shutterstock/Melih Cevdet Teksen / PRSA/W. Kusiński
- KE chce, byśmy musieli przyjmować nielegalnych imigrantów, co zmniejsza bezpieczeństwo, a wiemy doskonale, że bezpieczeństwo wszystkich Polaków jest jednym z priorytetów naszego rządu - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Grzegorz Puda, minister funduszu i polityki regionalnej.

Decyzję tę skrytykował gość Programu 1 Polskiego Radia, który zwracał uwagę, że Bruksela chce zmusić Polskę do przyjmowania migrantów. Grzegorz Puda przypomniał, że jeszcze niedawno nasz kraj był chwalony za to, w jaki sposób przyjął uchodźców z Ukrainy.

Teraz zaś, z przyczyn, jak wyjaśniał, politycznych, w tym zbliżających się wyborów parlamentarnych, KE chce postawić na swoim, wbrew woli polskich władz i polskiego społeczeństwa, które w większości opowiada się przeciwko przyjmowaniu nielegalnych migrantów i za ochroną granic.

W dniu wyborów 15 października odbędzie się referendum, w którym temat migracji będzie jednym z czterech pytań.

"Obowiązkowa solidarność"

Proponowana w pakcie zasada obowiązkowej solidarności przewiduje, że albo unijne kraje zgodzą się na relokację migrantów, albo będą płacić około 20 tysięcy euro za każdą nieprzyjętą osobę.

POSŁUCHAJ

13:22

Grzegorz Puda o pakcie migracyjnym: przyjmowanie nielegalnych imigrantów zmniejsza bezpieczeństwo kraju (Sygnały dnia/Program 1 Polskiego Radia)

W ubiegłym tygodniu zapadła decyzja o przyspieszeniu prac nad przepisami w tej sprawie. Niemcy zmieniły wówczas zdanie w sprawie unijnego paktu migracyjnego, który do tej pory blokowały wraz z grupą innych krajów, w tym Polską i Węgrami.

Grzegorz Puda w studiu Programu 1 Polskiego Radia Grzegorz Puda w studiu Programu 1 Polskiego Radia/Fot. Przemysław Chmielewski 

Sytuacje kryzysowe

Pakt migracyjny określa warunki wdrożenia procedur nadzwyczajnych i liczby migrantów do przyjęcia przez państwa członkowskie oraz opłat za każdą osobę w przypadku odmowy. Ostatni element paktu migracyjnego, dotyczący sytuacji kryzysowych, miał być uzgodniony przez kraje członkowskie przed wakacjami, ale nie było potrzebnej większości.

Do Polski i Węgier - czyli zdecydowanych przeciwników paktu - dołączyły wtedy Austria, Czechy, Holandia, Niemcy i Słowacja.

Czytaj także:

Audycja: Sygnały dnia

Prowadzili: Grzegorz Jankowski

Data emisji: 3.10.2023 r.

Godzina emisji: 7.15

pp

Familijna Jedynka
Familijna Jedynka
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.