Piosenki duetu Przybora-Wasowski. Maria Szabłowska: to wzorce dla kolejnych pokoleń

Data publikacji: 05.10.2023 06:26
Ostatnia aktualizacja: 05.10.2023 14:46
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Maria Szabłowska
Maria Szabłowska, Autor - Łukasz Kowalski/PR
- Jeremi Przybora i Jerzy Wasowski ustawili poziom polskiej piosenki bardzo wysoko i mieli ogromny wpływ na kolejne pokolenia - powiedziała w "Czterech porach roku" dziennikarka muzyczna Maria Szabłowska przed koncertem z cyklu "To, co najpiękniejsze" z piosenkami Kabaretu Starszych Panów, który transmitowaliśmy na antenie Programu 1 Polskiego Radia. 
  • W Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie odbył się kolejny koncert z cyklu "To, co najpiękniejsze".
  • W jesiennej odsłonie wydarzenia zatytułowanego "Damy Starszych Panów" usłyszeliśmy piosenki Kabaretu Starszych Panów w wykonaniu charyzmatycznych dam polskiej estrady.
  • Artystom towarzyszyła Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie pod dyrekcją Michała Klauzy.
  • Transmisja na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia, na portalu polskieradio.pl oraz w mediach społecznościowych Polskiego Radia.

Wzór dla kolejnych pokoleń 

Jak podkreśla Maria Szabłowska, duet Przybora-Wasowski miał ogromny wpływ na twórczość kolejnych pokoleń, m.in. Wojciecha Młynarskiego czy Agnieszki Osieckiej. - Starsi Panowie (Wasowski, Przybora) to był wzór niedościgły i starali się im dorównać, więc dzięki temu polska piosenka ma momenty produkcyjnie najwyższej jakości - przyznaje. 

- Miałam szczęście zrobić film o Jeremim Przyborze, w ostatnim czasie jego życia, i narratorem tego filmu był Wojtek Młynarski. Myśmy z Wojtkiem jeździli po różnych miejscach związanych ze Starszymi Panami i tak, i tak to powstało. Więc to kompozycje, teksty, które są wzorcami dla kolejnych pokoleń - opowiada gość Jedynki. 

"Zjawisko artystyczne najwyższej próby" 

Jak pisał niegdyś Wojciech Młynarski, Jerzy Wasowski i Jeremi Przybora "podnieśli polską piosenkę do rangi zjawiska artystycznego najwyższej próby". Ten fenomen niewątpliwie polega na połączeniu dowcipnych tekstów i surrealistycznych tekstów z wpadającą w ucho muzyką. - To byli wybitni aktorzy, którzy jeszcze dobrze śpiewali, co nie zawsze zdarza się wybitnym aktorom. (...) Kabaret Starszych Panów urodził się w Polskim Radiu, cały kabaret Przybora i Wasowski nagrywali tutaj - mówi Maria Szabłowska. - Uważam, że nigdy nie zapomnimy o ich twórczości i te piosenki są wręcz niedościgłym wzorem - dodaje.

Źródło: Polskie Nagrania/YouTube

Czytaj również: 

Koncert w Studiu PR im. W. Lutosławskiego 

W jesiennej odsłonie koncertu z cyklu "To, co najpiękniejsze" zatytułowanego "Damy Starszych Panów" wybrzmiały piosenki Kabaretu Starszych Panów w wykonaniu charyzmatycznych dam polskiej estrady: Joanny Trzepiecińskiej, Joanny Kołaczkowskiej, Katarzyny Pakosińskiej, Olgi Szomańskiej oraz Klementyny Umer. Artystom towarzyszyła Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie pod dyrekcją Michała Klauzy. W programie największe przeboje niezapomnianego Kabaretu, m.in. "Upiorny twist", "Kaziu, zakochaj się", "S.O.S.", "Bo we mnie jest seks", "Prysły zmysły", "Herbatka", "Piosenka jest dobra na wszystko", "Do ciebie szłam" i wiele innych. Nowe aranżacje specjalnie na tę okazję stworzył Jacek Subociałło. - Myślę, że tak powinno działać radio publiczne, ponieważ wiele osób może nie wiedzieć, że był taki Kabaret Starszych Panów, i naszym obowiązkiem jest przypominanie o tym i prezentowanie tego - zaznacza rozmówczyni Agnieszki Kunikowskiej. 

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Gość: Maria Szabłowska (dziennikarka muzyczna Jedynki) 

Data emisji: 4.10.2023 r. 

Godzina emisji: 11.18

ans


Honorowy patronat nad koncertem objęła Rada Mediów Narodowych. Honorowy patronat nad koncertem objęła Rada Mediów Narodowych
Cztery pory roku
Cztery pory roku
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.