Młodzieżowe drużyny pożarnicze. Uczą zasad, patriotyzmu i kształtują przyszłych strażaków

Data publikacji: 05.10.2023 12:40
Ostatnia aktualizacja: 05.10.2023 13:18
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Młodzieżowe drużyny pożarnicze kształtują charaktery i przygotowują do późniejszej służby w OSP
Młodzieżowe drużyny pożarnicze kształtują charaktery i przygotowują do późniejszej służby w OSP, Autor - Mikolaj Kamienski / Forum
Młodzieżowe drużyny pożarnicze działające przy ochotniczych strażach pożarnych cieszą się coraz większą popularnością. - Kształtują młodego człowieka i wpajają mu pewne wartości. Chyba najważniejszy jest ten patriotyczny obowiązek - mówi w Programie 1 Polskiego Radia bryg. Karol Kierzkowski z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej.
  • Młodzieżowe drużyny pożarnicze na terenie Polski zrzeszają w sumie ponad 100 tysięcy osób. W całym kraju działa ich około 7500, z czego najwięcej w Wielkopolsce i Małopolsce.
  • Nauka ratownictwa, aktywne spędzanie czasu z rówieśnikami, zajęcia sportowe, budowanie postaw patriotycznych - to tylko kilka korzyści płynących z członkostwa w młodzieżowej drużynie pożarniczej.
  • Wielu młodych ludzi po kilku latach działalności w drużynach zasila szeregi Ochotniczej Straży Pożarnej czy też zostaje strażakami zawodowymi.

Bryg. Karol Kierzkowski przyznaje, że dołączenie do młodzieżowej drużyny pożarniczej "to rewelacyjny pomysł". Młodzi strażacy poznają pewne wartości, a także wypełniają patriotyczny obowiązek.

- Jest to kształtowanie młodych kadr strażaków ochotników, ale też jest to wpływ na kształtowanie młodych ludzi i tego, jaki później będą mieli charakter - dodaje.

Młodzieżowe drużyny, w których służą osoby w wieku 11-18 lat, biorą udział w zajęciach sportowych, ćwiczeniach i zawodach pożarniczych, jak również uczestniczą w uroczystościach lokalnych i patriotycznych. - To jest również fantastyczna praca wielu druhów ochotniczych straży pożarnych, ponieważ w drużynie młodzieżowej zawsze jest opiekun, który uczy tych młodych ludzi postaw obywatelskich - wyjaśnia bryg. Karol Kierzkowski.

Przy ochotniczych strażach pożarnych funkcjonują również dziecięce drużyny dla młodych ochotników w wieku poniżej 10 lat.


POSŁUCHAJ

08:06

Młodzieżowe drużyny pożarnicze. Uczą zasad, patriotyzmu i kształtują przyszłych strażaków (Jedynka/Cztery pory roku)

 

Drużyny pożarnicze dla chłopców i dziewczynek

Do młodzieżowych drużyn pożarniczych mogą zapisać chłopcy i dziewczynki. - Zapraszamy wszystkich - zachęca bryg. Karol Kierzkowski.

- Zresztą na zawodach pożarniczych są dwie kategorie: chłopięce i dziewczęce. W ich działaniach widać pasję, tak samo jak w tym, jak radzą sobie z trudnymi przeszkodami, gdzie muszą albo przeskoczyć przez wysoką barierę, przejść pod płotkami czy rozwijać węże i pompować wodę – opowiada gość Jedynki.

7500 młodzieżowych drużyn w Polsce

W naszym kraju funkcjonuje około 7500 młodzieżowych drużyn pożarniczych, z czego 1180 w Wielkopolsce i 820 w Małopolsce. - W niemal połowie wszystkich jednostek OSP w kraju, a mamy ich 16000, działające młodzieżowe drużyny pożarnicze - mówi bryg. Karol Kierzkowski.

Jak informuje, w młodzieżowych drużynach nie ma obowiązkowych składek. Jeżeli w którejś z jednostek OSP składki istnieją, to są one dobrowolne. - Ochotnicza Straż Pożarna to służba publiczna. Jednostki OSP są bardzo dobrze wspierane przez gminy, Państwową Straż Pożarną i ministerstwo - kontynuuje.

Młodzi strażacy mogą liczyć, że po wstąpieniu w szeregi OSP, otrzymają mundury. - To bardzo ważny element, który wyróżnia i którym można się później pochwalić. Często w małych miejscowościach, gdzie wszyscy się znają, jeśli jesteś w OSP, masz osiągnięcia i jesteś wiodącą postacią, to naprawdę to jest, czym można błysnąć. Jednak przede wszystkim to jest ciężka, codzienne praca. Trzeba przychodzić na zbiórki, zaliczać poszczególne etapy ćwiczeń czy doskonalenia… Jest też szereg inicjatyw lokalnych, które są podejmowane - dodaje bryg. Karol Kierzkowski.

Strażacy już od najmłodszych lat uczestniczą w życiu społecznym w swojej okolicy. Z szeregów OSP wywodzi się też wielu zawodowych strażaków, jak i obywateli, którzy cenią sobie tradycję, historię i lokalną społeczność.

Czytaj także:

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Roman Czejarek

Gość: bryg. Karol Kierzkowski (Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej)

Data emisji: 5.10.2023 r. 

Godzina emisji: 11.15

DS

Muzyka nocą
Muzyka nocą
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.