Pierwsza taka misja NASA. Co udało się sprowadzić na Ziemię?

Data publikacji: 06.10.2023 12:18
Ostatnia aktualizacja: 06.10.2023 13:09
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Na pustyni w amerykańskim stanie Utah wylądowała kapsuła kosmiczna z próbkami skał z asteroidy
Na pustyni w amerykańskim stanie Utah wylądowała kapsuła kosmiczna z próbkami skał z asteroidy, Autor - PAP/Newscom
Na pustyni w amerykańskim stanie Utah wylądowała kapsuła kosmiczna. Obiekt trafił do laboratorium w Centrum Kosmicznym Johnsona w Houston.
  • Na pustyni w amerykańskim stanie Utah 24 września wylądowała kapsuła kosmiczna z próbkami skał z asteroidy Bennu. 
  • Obiekt trafił do laboratorium w Centrum Kosmicznym Johnsona w Houston. 
  • Naukowcy liczą, że dzięki analizie skał uda się dowiedzieć więcej o początkach życia na Ziemi oraz o procesie formacji Układu Słonecznego.

Kapsuła została wypuszczona z automatycznego statku kosmicznego OSIRIS-REx 24 września, gdy statek matka znajdował się w odległości 172 tys. km od Ziemi. Przeleciała przez ziemską atmosferę i spadła na spadochronie w wyznaczonej strefie na zachód od Salt Lake City, na rozległym poligonie testowo-szkoleniowym amerykańskiej armii w Utah.

Kapsuła zawiera próbkę skał z bogatej w węgiel asteroidy Bennu. Obiekt trafił do laboratorium w Centrum Kosmicznym Johnsona w Houston. Naukowcy liczą, że dzięki analizie skał uda się dowiedzieć więcej o początkach życia na Ziemi oraz o procesie formacji Układu Słonecznego.

Pierwsza taka misja NASA

Jak podkreślił w audycji "Cztery pory roku" inż. Jędrzej Baran z Laboratorium Mechatroniki i Robotyki Satelitarnej Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, ta misja jest bardzo ciekawa. Dzięki niej będziemy w stanie m.in. poszerzyć wiedzę o tym, jak zbudowane są asteroidy. 


Czytaj także:


Zawartość kosmicznej kapsuły zbadają naukowcy. Fot. PAP/Newscom Zawartość kosmicznej kapsuły zbadają naukowcy. Fot. PAP/Newscom

Powrót kapsuły na Ziemię wieńczy sześcioletnią wspólną misję amerykańskiej agencji kosmicznej i Uniwersytetu w Arizonie. - Pierwsza faza lotu - dotarcie do asteroidy - trwała około czterech lat. Następnie OSIRIS-REx przez dwa lata orbitował wokół Bennu. Próbkę udało się pobrać za czwartym razem - wyjaśnił gość radiowej Jedynki. 

To pierwsza taka misja organizowana przez NASA. Wcześniej pobrać próbki skał z asteroidy udało się Japończykom (w 2010 i 2020 roku). Inż. Jędrzej Baran zaznaczył, że eksploracja kosmosu, wymyślanie coraz to nowszych rozwiązań i narzędzi niezbędnych do odkrywania tajemnic kosmosu, ma ogromny wpływ na rozwój technologii na Ziemi. 


POSŁUCHAJ

07:38

Pierwsza taka misja NASA. Co udało się sprowadzić na Ziemię? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Roman Czejarek

Gość: inż. Jędrzej Baran (Laboratorium Mechatroniki i Robotyki Satelitarnej Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk)

Data emisji: 6.10.2023 r. 

Godzina emisji: 9.00-12.00

IAR/PAP/kk

Wolna sobota z Jedynką
Wolna sobota z Jedynką
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.