Jak mówił w Programie 1 Polskiego Radia szef MON Mariusz Błaszczak, niemal 50 tysięcy młodych żołnierzy przeszło przez dobrowolną zasadniczą służbę wojskową.
Poinformował, że będzie jeszcze turnus ósmy - od połowy listopada do połowy grudnia. - Zwiększyliśmy liczbę miejsc, bo jest tak duże zainteresowanie. To będzie rekordowy liczebnie turnus dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej - dodał.
Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa
Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa to forma służby wprowadzona na mocy ustawy o obronie ojczyzny, która obowiązuje od kwietnie ub. roku. Składa się ona z dwóch etapów - pierwszy przewiduje 28-dniowe szkolenie podstawowe obejmujące m.in. ćwiczenie musztry, naukę regulaminów wojskowych i szkolenie z bronią. Po złożeniu przysięgi żołnierze mogą przejść do szkolenia specjalistycznego, które potrwa 11 miesięcy i będzie połączone z wykonywaniem obowiązków w jednostce wojskowej.
Żołnierz, który odbył dobrowolną zasadniczą służbę wojskową, może być przeniesiony na swój wniosek do zawodowej służby wojskowej, terytorialnej służby wojskowej albo do aktywnej rezerwy. W przypadku braku takiego wniosku żołnierz będzie przeniesiony do rezerwy pasywnej.
Więcej w nagraniu.
Czytaj również:
Audycja: Sygnały dnia
Prowadził: Krzysztof Świątek
Gość: Mariusz Błaszczak (szef MON)
Data emisji: 12.10.2023
Godzina emisji: 7.15
Jedynka/IAR/PAP/in./
"Rekord zgłoszeń do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej". Szef MON podał najnowsze dane - Jedynka - polskieradio.pl