Kim była Regina Salomea Pilsztynowa?
Regina Salomea Pilsztynowa była okulistką i podróżniczką. Choć nie posiadała formalnego medycznego wykształcenia, była nadworną medyczką haremu sułtana, wykupywała chrześcijan z tureckiej niewoli, zajmowała się również szpiegowaniem. - Regina pozostawiła po sobie pamiętniki. (...) Jest pierwszą XVIII-wieczną kobietą, która była okulistką - wskazuje Cezary Harasimowicz.
Zaznacza, że Pilsztynowa miała "silny rozum, silne pięści, silny spryt, ale miękkie serce". - To jest zgubą w jej losach, w jej życiu. Zakochuje się w różnych dziwnych mężczyznach, którzy ją wykorzystują - wyjaśnia. Dodaje zarazem, że była ona pierwowzorem emancypantki. Regina nazwisko przyjęła po drugim mężu, austriackim żołnierzu i jeńcu. Zanim jednak wyszła za niego za mąż, "otrzymała go na własność", gdyż rodzina odmówiła wykupu.
Fb/Wydawnictwo LIRA
Czytaj także:
Regina Salomea Pilsztynowa w pamiętnikach
"Awantury i przygody Reginy Salomei Pilsztynowej" to powieść przygodowa, dowcipna i sowizdrzalska, choć nie brakuje w niej również elementów tragicznych i dramatycznych. Mamy do czynienia z adaptacją pamiętników wydanych w roku 1957. - Zostały napisane językiem archaicznym. (...) Musiałem to w jakiś sposób zaadaptować. Znaleźć styl, język. W tych pamiętnikach nie występują też sceny dialogowe - tłumaczy gość audycji.
Dla kogo szpiegowała Regina Salomea Pilsztynowa?
Cezary Harasimowicz zdradza, że w źródłach naukowych pojawiają się informacje na temat szpiegowania przez Pilsztynową. Choć nie ma zgodności co do celu tych działań, w powieści pojawia się wątek cesarza tureckiego. - Tak wymyśliłem, ponieważ Regina doznała wiele dobrego od Turcji. (...) W naszej wspólnej historii był taki krótki okres, w którym Turcja była w dobrych relacjach z Polską - podsumowuje.
Tytuł audycji: Moje książki
Prowadziła: Magda Mikołajczuk
Gość: Cezary Harasimowicz (pisarz i scenarzysta)
Data emisji: 11.10.2023
Godzina emisji: 23.10
mg
Kim była Regina Salomea Pilsztynowa? Nowa powieść Cezarego Harasimowicza - Jedynka - polskieradio.pl