Odbudowa Pałacu Saskiego. Wiemy, kto opracuje koncepcję architektoniczną

Data publikacji: 12.10.2023 14:40
Ostatnia aktualizacja: 12.10.2023 15:35
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Pałac Saski dla Warszawy był miejscem wręcz magicznym. Jego odbudowa ma się zakończyć w 2030 roku. Zdjęcie pochodzi z 1932 roku
Pałac Saski dla Warszawy był miejscem wręcz magicznym. Jego odbudowa ma się zakończyć w 2030 roku. Zdjęcie pochodzi z 1932 roku, Autor - Jarumski Leon/NAC
W siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich ogłoszono wyniki konkursu architektoniczno-urbanistycznego na opracowanie koncepcji odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej. - Dla Warszawy to miejsce wręcz magiczne - mówił prezydent Andrzej Duda. Kto opracuje koncepcję odbudowy tych budynków?
Odkryj Pałac Saski - zobacz serwis specjalny
SASKI 1.jpg

  • W marcu 2023 roku ogłoszono konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie.
  • Organizatorem konkursu była spółka Pałac Saski, a bezpośrednim operatorem Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP).
  • W czwartek (12.10) poinformowano, że zwycięzcą konkursu została pracownia WXCA Group Sp. z o.o.

W uroczystości udział wzięli m.in. prezydent Andrzej Duda oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

W warszawskiej siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich ogłoszono wyniki konkursu na opracowanie koncepcji odbudowy Pałacu Saskiego. Zwycięzcą została pracownia WXCA Group sp. z o.o. Co ważne, ten projekt to więcej niż tylko odbudowa.

- Odbudowując Pałac Saski i sąsiednie budynki, tworzymy bowiem historię (…). To symboliczne zakończenie odbudowy Warszawy po zniszczeniach wojennych - mówił Piotr Gliński.


POSŁUCHAJ

02:33

Odbudowa Pałacu Saskiego. Wiemy kto opracuje koncepcję architektoniczną (Jedynka/W samo południe)

 

Niemcom zależało na zniszczeniu Warszawy

Andrzej Duda zaznaczył, że dla Warszawy jest to miejsce wręcz magiczne. - To była kiedyś ta słynna oś urbanistyczna Pałacu Saskiego. Taka oś nowoczesnej na tamte dziesięciolecia, stulecia Warszawy. To, co zostało w ogromnym stopniu zniszczone i zniweczone - twierdził prezydent.

Andrzej Duda wyjaśnił, dlaczego Niemcom zależało tak bardzo na zniszczeniu Warszawy.

- Może dlatego, że była tam siedziba Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Może dlatego, że stamtąd m.in. dowodzono obroną Warszawy w 1920 roku. Może dlatego, że tam była też siedziba Biura Szyfrów, w którym łamano tajemnice niemieckiej Enigmy czy szyfry sowieckie w czasie wojny 1920 roku - tłumaczył.

Prezydent zaznaczył, że Niemcy nie odważyli się wysadzić w powietrze Grobu Nieznanego Żołnierza, który ocalał, a teraz będzie stanowił symboliczny fragment odbudowanego dzieła.

Planowane zakończenie odbudowy Pałacu Saskiego na 2030 rok

Szef spółki Pałac Saski Jan Edmund Kowalski wyliczył, co do tej pory udało się zrobić. - Przygotowaliśmy założenia i harmonogramy inwestycji. Zebraliśmy ogromną dokumentację archiwalną, przestudiowaliśmy najdrobniejsze detale architektoniczne odtwarzanych budynków, przeprowadziliśmy niezliczone analizy, w tym m.in. historyczne, architektoniczne, urbanistyczne, geodezyjne, geologiczne, petrograficzne czy przyrodnicze - mówił Jan Edmund Kowalski.

Prezes spółki Pałac Saski dodał: - Rozpoczęliśmy realizację całej strony administracyjno-prawnej projektu. Wraz z instytucjami, które w odbudowywanych gmachach będą prowadzić swoją działalność, opracowaliśmy dokument pod nazwą "Wytyczne funkcjonalno-użytkowe".

Odbudowane obiekty zostaną przeznaczone na potrzeby Kancelarii Senatu i Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie oraz innych podmiotów prowadzących działalność kulturalną, edukacyjną i społeczną. Oddanie do użytku gmachów Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej planowane jest na 2030 rok.

Czytaj także:

Materiał: Sylwia Białek

Data emisji: 12.10.2023

Godzina emisji: 12.33

DS

Cztery pory roku
Cztery pory roku
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.