45 lat temu Karol Wojtyła został papieżem. Czego nas nauczał Jan Paweł II?

Data publikacji: 16.10.2023 13:34
Ostatnia aktualizacja: 16.10.2023 14:14
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Karol Wojtyła w 1978 roku został wybrany papieżem
Karol Wojtyła w 1978 roku został wybrany papieżem, Autor - MASSIMO CAPODANNO/PAP
16 października 1978 roku w Rzymie kolegium kardynalskie wybrało metropolitę krakowskiego kardynała Karola Wojtyłę na papieża Kościoła katolickiego. - 26,5 roku pontyfikatu Jana Pawła II wpłynęło na Kościół i zostawiło w tym Kościele ogromnie dużo wartości - mówi w Programie 1 Polskiego Radia metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.
  • 16 października 1978 roku Karol Wojtyła został wybrany na zwierzchnika Stolicy Piotrowej, formalna inauguracja miała miejsce 22 października podczas mszy na placu św. Piotra.
  • Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku. Następnego dnia, w homilii wygłoszonej podczas żałobnej mszy św. na placu św. Piotra, kard. Angelo Sodano nazwał naszego rodaka "Wielkim".
  • Sześć lat później Jan Paweł II został beatyfikowany, a świętym ogłoszono go w kwietniu 2014 roku.

- Jestem tego pewien, że "cywilizacja życia" to jeden z tych wymiarów nauki papieża, który jest nie tylko ponadczasowy, ale jest aktualny kilkakrotnie bardziej niż wtedy, kiedy pisał encyklikę "Ewangelia życia" (…). Papież myślał wtedy o wielu aspektach ochrony życia ludzkiego na każdym jego etapie i poziomie - twierdzi kard. Kazimierz Nycz.

Duchowny dodaje: - Dzisiaj wiemy, że dotyczy to sprawy manipulacji genetycznych czy takich transhumanizmów (…). Jako człowiek uczony i mądry wiedział, że w tym kierunku pójdzie świat.


POSŁUCHAJ

05:22

45 lat temu Karol Wojtyła został papieżem. Czego nas nauczał Jan Paweł II? (Jedynka/Audycja specjalna)

 

Życie, aborcja, eutanazja

W niedzielę, 15 października, obchodzono 23. Dzień Papieski. W tym roku wydarzeniu towarzyszyło hasło: "Jan Paweł II. Cywilizacja życia". - Moim zdaniem wybraliśmy słowa jedne z najbardziej ponadczasowych i aktualnych. Przyjęcie Ewangelii, która jest "Ewangelią życia", musi prowadzić do "cywilizacji życia" - zauważa kard. Kazimierz Nycz.

- Papież bardzo mocno akcentował sprawę aborcji i ochrony życia, ale także wspominał o tym, co dzisiaj jest już bardzo poważnym problemem w Europie i w wielu krajach, mianowicie o eutanazji. Używał pojęcia negatywnego, czyli "cywilizacja śmierci", za co wtedy był zresztą atakowany przez postępowe środowisko - kontynuuje.

src="http://static.prsa.pl/b6ddb546-4b99-4821-a5b8-58b852e8eee3.file"

Dlaczego "cywilizacja życia" jest tak ważna?

Dlaczego przede wszystkim powinniśmy mówić o "cywilizacji życia"? - Wybraliśmy aspekt pozytywny. W myśl zasady, że pozytywne przykłady w wychowaniu, począwszy od wychowywania społecznego czy wychowania w szkole bądź rodzinie, wbrew temu, co nieraz wydaje się niektórym wychowawcom, że jak postraszą negatywnym przykładem, to osiągną więcej. To nieprawda. Pozytywne są bardziej owocne i bardziej motywują dzieci w szkole, ale także nas dorosłych ludzi. Dlatego ujmujemy sprawę pozytywnie jako "cywilizacja życia" - mówi kard. Kazimierz Nycz.

Zdaniem kard. Kazimierza Nycza nauczanie Jana Pawła II jest ponadczasowe. - 26,5 roku pontyfikatu Jana Pawła II wpłynęło na Kościół i zostawiło w tym Kościele ogromnie dużo wartości, żebyśmy zrozumieli, jak Bóg powołuje ludzi w swojej Opatrzności, żeby Kościół mógł pełnić swoją zasadniczą misję coraz lepiej i głębiej. Tą zasadniczą misją, dla której Chrystus potrzebuje Kościoła, jest głoszenie Jego Ewangelii. Tej, która prowadzi do życia w miłości. Gdybyśmy tę Ewangelię potrafili głosić słowem, czynem i przykładem jeszcze lepiej, to pewnie nie byłoby wojen albo byłoby ich mniej - wyjaśnia.

Zobacz także:

Tytuł: Audycja specjalna 

Data emisji: 14.10.2023 r. 

Godzina emisji: 20.10

DS

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.