Fryderyk Chopin, mimo że zmarł w 1849 roku, do dziś rozsławia polską kulturę na świecie. - Wydaje mi się, że chyba jesteśmy już na niego "skazani". Trudno tutaj powiedzieć, żebyśmy w przyszłości doczekali się twórcy równie popularnego i twórcy, którego sztuka tak naprawdę potężnieje z dekady na dekadę - komentuje prof. Marcin Gmys.
- To nie jest tak, że Fryderyk Chopin, chociaż nie żyje już ponad 170 lat, jest powoli zapominany. Wręcz przeciwnie! Konkursy Chopinowskie, kolejne edycje płytowe i książkowe w Polsce i za granicą, wskazują na to, że jest to już postać posągowa. Jedna z najważniejszych postaci kultury światowej, nie tylko polskiej - dodaje szef Radia Chopin.
Symbol Warszawy, Mazowsza i Kujaw
Fryderyk Chopin staje się symbolem Warszawy. Zagraniczni turyści, odwiedzając stolicę Polski, nie zapominają o pojawieniu się m.in. w Łazienkach Królewskich na Koncertach Chopinowskich.
- Chopin spędził w Warszawie tak na dobrą sprawę 19-20 lat swojego życia, w zależności od tego, kiedy będziemy wyznaczać datę jego urodzin. Dzisiaj już do końca nie wiadomo, czy to jest rok 1810, czy 1809. Rzeczywiście jest ikoną naszego miasta, ale też Mazowsza i Kujaw - mówi prof. Marcin Gmys.
Dyrektor Radia Chopin wyjaśnia, że Fryderyk Chopin często spędzał wakacje na Kujawach "i stamtąd przywiózł ze sobą mazurki, kujawiaki" i tańce, które dzisiaj traktujemy jako wyznaczniki jego polskości. - To tańce, które właściwie też są takim logo polskiej kultury muzycznej - zauważa.
Czytaj także:
Tytuł audycji: Ekspres Jedynki
Prowadził: Patryk Michalski
Gość: prof. Marcin Gmys (dyrektor Radia Chopin)
Data emisji: 17.10.2023
Godzina emisji: 15.41
DS
174 lata temu zmarł Fryderyk Chopin. Do dziś rozsławia polską kulturę na świecie - Jedynka - polskieradio.pl