W jaki sposób możemy obserwować bociany?
Bociany to ptaki, które wciąż mają przed nami mnóstwo tajemnic. Jeśli chodzi o ich wędrówki, przełomowe było jednak zastosowanie nadajników telemetrycznych. - Zakładane są na plecy bocianów, nadają nawet co minutę. Potrafią wysyłać sygnał o położeniu danego bociana. Dzięki nim wiemy przede wszystkim, którą drogą lecą nasze bociany. Wiemy, gdzie się zatrzymują - zdradza Sebastian Menderski z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.
Sygnał z nadajników pozwala również ustalić, czy mamy do czynienia z zimowaniem nad jednym, konkretnym zbiornikiem wodnym, czy też w grę wchodzi tzw. zimowanie mobilne. - Na pewno wiemy, że głównymi krajami, do których lecą nasze bociany, są Sudan Południowy i Czad. Część ptaków potrafi jednak zalecieć nawet na południe Afryki, do RPA. One pokonują nawet 10 tys. kilometrów, lecąc w jedną stronę - tłumaczy.
Bociany bez tajemnic
Bociany szukają przede wszystkim miejsc z dużą ilością pokarmu. W jednym żerowisku siedzą od tygodnia do czterech tygodni, a następnie przenoszą się do kolejnego. - W Polsce bociany łączą się już w stada. Stadami wylatują z Polski. Gdy dolecą do korytarzy, w których spotykają się z innymi bocianami, łączą się w dużo większe stada. Tak jest zdecydowanie bezpieczniej - zwraca uwagę gość "Czterech pór roku".
Wysokość lotu jest zmienna i uzależniona od ukształtowania terenu. Jeżeli ptaki trafią na tzw. komin termalny, to lecą nawet na wysokości kilometra. Warto zwrócić uwagę, że najczęściej giną osobniki młode. - Aż 80 proc. piskląt, które wykluły się w danym roku, nie dożywa wieku dorosłego - wskazuje Sebastian Menderski. Dodaje, że wiek dorosły u bociana to 3-4 rok kalendarzowy. W pierwszych latach życia młode osobniki zostają w Afryce.
Średnio bociany żyją kilkanaście lat, rekordziści osiągają nawet do dwudziestu kilku lat.
Czytaj także:
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadził: Roman Czejarek
Gość: Sebastian Menderski (Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków)
Data emisji: 23.10.2023 r.
Godzina emisji: 11.16
mg