150. rocznica śmierci Pawła Edmunda Strzeleckiego
Paweł Edmund Strzelecki był wybitnym badaczem, podróżnikiem, odkrywcą i filantropem. Jako pierwszy Polak okrążył samodzielnie kulę ziemską. Badał tereny Ameryki Północnej i Południowej oraz Australii, Nowej Zelandii i Tasmanii. Dokonał tam wielu odkryć, a najwyższy szczyt kontynentu australijskiego nazwał Górą Kościuszki (Mount Kosciuszko), na cześć przywódcy insurekcji z 1794 r. Odkrył i nazwał także najżyźniejszy rejon rolniczy Australii – Gippsland.
Po powrocie do Europy zamieszkał w Zjednoczonym Królestwie, gdzie został członkiem prestiżowych towarzystw naukowych. Angażował się także w działania dobroczynne, m.in. działając na rzecz dożywiania dzieci w okresie Wielkiego Głodu w Irlandii.
O wielkim podróżniku pamiętała Polonia Australijska ogłaszając międzynarodowy konkurs wiersze, obrazy i piosenki o Pawle Edmundzie Strzeleckim. Zwycięską okazała się ballada w stylu country "Bądźmy wszyscy jak Strzelecki", której premierowo wysłuchaliśmy w "Wieczorze z Historią".
Pontyfikat Jana Pawła II
W październiku br. minęła 45. rocznica wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża. 264. papież w historii Kościoła, przyjął imię Jan Paweł II. Jego pontyfikat trwał blisko 27 lat. W 2014 roku Jan Paweł II został ogłoszony świętym. Papież Polak był pierwszym od 455 lat biskupem Rzymu niepochodzącym z Włoch, a także najmłodszym od półtora wieku - miał 58 lat. Został wybrany w ósmym głosowaniu, większością 99 głosów, spośród 111 uczestników konklawe. Nowy papież, pochodzący zza tak zwanej żelaznej kurtyny, wzbudził ogromne zainteresowanie mediów i polityków na całym świecie oraz życzliwość zwykłych ludzi.
III rozbiór Polski
Audycja przypada w rocznicę III rozbioru Polski. Co spowodowało upadek Rzeczypospolitej, która jeszcze w 1683 roku rozgromiła pod Wiedniem największą armię świata? Czy coś sygnalizowało zbliżające się zagrożenia? Czy mogliśmy uniknąć najgorszego? Dlaczego rozkwit kultury i budownictwa nie szedł w parze z dbałością o bezpieczeństwo granic? Czy możemy wyciągnąć jakąś naukę z tamtych zdarzeń?
A o tej i o innych ważnych październikowy rocznicach (m.in. śmierci Chopina) zaśpiewają Jacek Kowalski, Jacek Kaczmarski, Andrzej Kołakowski, Maciej Wróblewski, raperzy Basti i Dempsey, Zayazd i inni.
Czytaj także:
Tytuł audycji: Wieczór z historią
Prowadził: Lech Makowiecki
Data emisji: 24.10.2023 r.
Godzina emisji: 0.11
ans
"Wieczór z historią": muzycznie o październikowych rocznicach - Jedynka - polskieradio.pl