KO chce redukować armię? Szef MON: 300 tys. żołnierzy to dla Polski minimum

Data publikacji: 24.10.2023 07:53
Ostatnia aktualizacja: 24.10.2023 14:04
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Błaszczak odpowiada opozycji: 300 tysięcy wojska polskiego to minimum.
Błaszczak odpowiada opozycji: 300 tysięcy wojska polskiego to minimum. , Autor - Shutterstock/Asodiumart ; Przemysław Chmielewski/PR
– Nie obroni nas nikt inny, jeśli my sami nie będziemy chcieli się obronić – przekonywał w Programie 1 Polskiego Radia szef MON Mariusz Błaszczak.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powiedział w "Sygnałach dnia", że armia licząca 300 tysięcy żołnierzy to minimum dla zapewnienia bezpieczeństwa naszego kraju.

Jak mówił w Programie 1 Polskiego Radia, odnosząc się do słów byłego szefa MON Tomasza Siemoniaka o liczebności armii, demografia na to pozwala.

Musimy sami chcieć się bronić

– Nie obroni nas nikt inny, jeżeli my sami nie będziemy chcieli się obronić. To jest podstawowa zasada. NATO jest oczywiście bardzo dobrym sojuszem. NATO wspiera np. Ukrainę, która nie jest w Sojuszu Północnoatlantyckim. Ale wspiera dlaczego? Dlatego, że Ukraina chce się bronić – zaznaczał szef MON. – Jedyną realną odpowiedzią jest silne Wojsko Polskie. Musi być liczne – co najmniej 300 tysięcy żołnierzy – i musi być uzbrojone w nowoczesną broń – dodał.


POSŁUCHAJ

12:48

KO chce redukować armię? Szef MON: 300 tys. żołnierzy to dla Polski minimum (Sygnały dnia/Program 1 Polskiego Radia)

 

Dostawa potężnych armatohaubic

Minister obrony narodowej powiedział, że obecny proces zbrojenia polskiej armii jest najbardziej intensywny w historii naszego kraju.
W Programie 1 Polskiego Radia przypomniał, że wczoraj rozpoczęła się dostawa kolejnych 18 koreańskich armatohaubic K9.

Jest to kolejny etap realizacji kontraktu na dostarczenie Wojsku Polskiemu tych systemów artyleryjskich w ramach kontraktu wykonawczego na 212 sztuk K9.

Wcześniej do Polski dotarło kilkadziesiąt armatohaubic. Wartość kontraktu wynosi 2,4 miliarda złotych. Dostawy zaplanowano na lata 2022-2026. Docelowo uzbrojenie będzie produkowane w Polsce.

Duże środki na armię

W tym roku rząd przeznaczy 4 procent PKB na polskie wojsko. Dzięki wprowadzonej w 2022 roku ustawie o obronie ojczyzny zakładany jest wzrost wydatków na obronność do poziomu minimum 3 procent PKB od 2023 roku. Nowe przepisy ustawowe wprowadziły także Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, którego powołanie otwiera nowe ścieżki pozyskiwania finansów na modernizację Sił Zbrojnych RP.

W 2023 roku planowane jest przeznaczenie na obronę narodową prawie 97 i pół miliarda złotych oraz dodatkowe środki finansowe na modernizację z Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych.

Audycja: Sygnały dnia

Prowadził: Grzegorz Jankowski

Gość: Mariusz Błaszczak (minister obrony narodowej)

Data emisji: 24.10.2023

Godzina emisji: 7.15

pp

Spacer z kulturą
Spacer z kulturą
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.