Akcesja Szwecji do struktur NATO. Czy Węgry mogą to zablokować?

Data publikacji: 25.10.2023 18:56
Ostatnia aktualizacja: 25.10.2023 19:31
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Péter Szijjártó, minister spraw zagranicznych Węgier
Péter Szijjártó, minister spraw zagranicznych Węgier , Autor - EPA/JULIEN WARNAND Dostawca: PAP/EPA
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan przesłał do parlamentu wniosek ratyfikacyjny dotyczący akcesji Szwecji do NATO. Erdogan zobowiązał się do przesłania parlamentowi wniosku ratyfikacyjnego podczas lipcowego szczytu NATO w Wilnie. Głos w tej sprawie zabrali również politycy na Węgrzech. 
  • Departament ds. Komunikacji Republiki Tureckiej poinformował, że prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan przekazał parlamentowi do ratyfikacji wniosek o członkostwo Szwecji w NATO.
  • Głos w sprawie zabrali również politycy węgierscy. Zdaniem ekspertów Budapeszt stara się opóźnić rozszerzenie Sojuszu. Czy taki scenariusz jest realny?

"Fakt, że prezydent Turcji przedłożył parlamentowi wniosek o zatwierdzenie przystąpienia Szwecji do NATO, nie zmienił sytuacji na Węgrzech. Nasz parlament podejmie suwerenną decyzję w tej sprawie" - poinformował minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto. Dr Jacek Raubo w audycji "Więcej świata" podkreślił, że w tym przypadku mamy do czynienia z dwoma obrazami. 


POSŁUCHAJ

34:57

Akcesja Szwecji do struktur NATO. Czy Węgry mogą to zablokować? (Więcej świata/Jedynka)


Czy Węgry będą blokować akcesję Szwecji do NATO?

Pierwszy obraz, dyplomatyczno-polityczny, kolportowany jest zarówno w wymiarze wewnętrznym, jak i zewnętrznym. - Prowadzony przez Węgry w celu umocnienia pewnej linii narracji. Że Węgry są silnym aktorem i obok Turcji mogą rozgrywać przestrzeń europejską i transatlantycką - analizuje gość Programu 1 Polskiego Radia. 

Jest jednak również i drugi obraz. Zakulisowy. - Jeśli decyzja Turcji względem Szwecji zostanie zaakceptowana, to Węgry nie mają potencjału, ale chyba również woli, żeby w tym wymiarze decyzyjnym zablokować akcesję - zaznacza prof. Jacek Raubo. Postawę Węgier nazywa wprost "pułapką prezentowania siebie jako elementu sprawczego".

W audycji również:

 - "To koniec UE jako związku suwerennych państw". Tak Jacek Saryusz-Wolski (europoseł PiS) przestrzega przed zmianami traktatów UE. Komisja konstytucyjna PE przyjęła w środę dwa dokumenty dotyczące zmian w traktatach o Unii Europejskiej. Proponowane zmiany przewidują między innymi odebranie państwom prawa weta w 65 przypadkach, na przykład w sprawach polityki bezpieczeństwa, polityce zagranicznej i obronnej, i przesunięcie wielu kluczowych kompetencji państw narodowych do Brukseli. Obowiązkową walutą dla krajów członkowskich ma się stać euro;

- mija rok, od kiedy Rishi Sunak objął urząd premiera Wielkiej Brytanii. Pod rządami Sunaka odbyła się seria wyborów uzupełniających do Izby Gmin. Ostatnie z nich miały miejsce w ubiegły czwartek i Partia Konserwatywna wypadła w nich, z jednym wyjątkiem, bardzo słabo;

- Słowacja - pierwsze posiedzenie słowackiego parlamentu po wrześniowych wyborach.

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Paweł Lekki

Goście: prof. Genowefa Grabowska (znawca prawa międzynarodowego), dr Jacek Raubo (ekspert ds. bezpieczeństwa międzynarodowego)

Data emisji: 25.10.2023

Godzina emisji: 17.20

mg

Tak to bywało
Tak to bywało
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.