Gość "Sygnałów dnia" podkreślił, że "patrzy z wielkim niepokojem na propozycję tych zmian". - To będzie zupełnie inna Unia Europejska od tej, do której Polska wkraczała. Ta Unia podlega diametralnej zmianie. W kampanii wyborczej mówiliśmy o bezpieczeństwie, o suwerenności, o niepodległości - będziemy to podtrzymywać - zapewnił. - Niezwykle istotne jest nasze fundamentalne bezpieczeństwo - dodał.
- Jeżeli tak wiele obszarów ma być poddane wspólnej polityce unijnej - jak polityka zagraniczna, obronna, podatkowa - to jest to odebranie państwom członkowskim w dużej mierze suwerenności. My się na to absolutnie nie zgadzamy, będziemy bronić naszej suwerenności - bez względu na to, czy będziemy rządzić, czy będziemy w opozycji - powiedział.
Czytaj także:
Zmiana traktatów UE. Na czym polega?
Komisja Spraw Konstytucyjnych Parlamentu Europejskiego (AFEC) przyjęła w środowym głosowaniu sprawozdanie zalecające zmianę unijnych traktatów. Za przyjęciem raportu głosowało 20 członków komisji, sześciu było przeciw.
Główne proponowane zmiany to eliminacja zasady jednomyślności w głosowaniach w Radzie UE w 65 obszarach i transfer kompetencji z poziomu państw członkowskich na poziom UE, m.in. poprzez utworzenie dwóch nowych kompetencji wyłącznych UE:
Tytuł audycji: "Sygnały dnia"
Prowadziła: Katarzyna Gójska
Data emisji: 27.10.2023
Godzina emisji: 7.15
Jedynka/pb