V Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie. Tradycje ludowe motywem przewodnim

Data publikacji: 30.10.2023 08:57
Ostatnia aktualizacja: 30.10.2023 09:01
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
V Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie odbędzie się w dniach 17-25 listopada
V Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie odbędzie się w dniach 17-25 listopada, Autor - mat. promocyjne
To jedno z najważniejszych wydarzeń muzycznych jesieni - dziewięć dni, 14 wydarzeń, 700 artystów z 15 państw. 17 listopada rozpocznie się V Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie. 
  • V Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie rozpocznie się 17 listopada i potrwa do 25 listopada. W trakcie tych dziewięciu dni odbędzie się 14 wydarzeń, w których weźmie udział 700 artystów z 15 państw. 
  • Motywem przewodnim V Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie będą tradycje ludowe odzwierciedlające tożsamość narodową, stanowiące niewyczerpane źródło inspiracji dla twórców.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie

Ideą Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie jest upowszechnianie dziedzictwa kulturowego większości krajów określanych dzisiaj jako Europa Środkowo-Wschodnia: od Bałkanów, poprzez Rumunię i Austrię, kraje Grupy Wyszehradzkiej, Ukrainę i Białoruś, po kraje bałtyckie.

Obszar ten stanowi niezwykle interesujący tygiel, który pozwala na odkrywanie swojej złożoności poprzez różnorodność prezentowanych utworów i artystów. O wyjątkowości wydarzenia stanowi z jednej strony czerpanie z tradycji, z drugiej zaś prezentowanie zupełnie nowych, nieodkrytych wcześniej brzmień.

Prof. Rafał Wiśniewski - dyrektor Narodowego Centrum Kultury i jednocześnie dyrektor festiwalu Eufonie - podkreślił, że specyfiką wydarzenia, która odróżnia je od innych i dzięki której zyskało ono grono wiernych słuchaczy, jest wielogatunkowość i różne estetyki, które są na nim prezentowane.



V Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie

17 listopada rozpocznie się już V Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie. Jego motywem przewodnim będą tradycje ludowe odzwierciedlające tożsamość narodową, stanowiące - jak zaznaczył dr Mieczysław Kominek - przewodniczący Rady Programowej festiwalu - niewyczerpane źródło inspiracji dla twórców.

W programie nie zabraknie utworów takich kompozytorów, jak: Karol Szymanowski, Bedřich Smetana, Jean Sibelius, Andrzej Panufnik, Franz Liszt. Wyjątkową okazją do poznania armeńskiej twórczości wokalnej będzie koncert Hover State Chamber Choir, którego druga część zostanie całkowicie poświęcona twórczości kompozytorów rodem z Armenii, jak Komitas czy Vache Sharafyan.

Pełny program festiwalu: https://www.eufonie.pl/program


Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie organizowany jest przez Narodowe Centrum Kultury ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Patronem korporacyjnym festiwalu jest Program 2 Polskiego Radia.


V Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie Źródło: NCKultury/YouTube


Czytaj także:


POSŁUCHAJ

45:11

V Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie - tradycje ludowe motywem przewodnim (Spacer z kulturą/Jedynką)

 

Poza tym w audycji:

  • Wystawy w Kordegardzie. Galerii Narodowego Centrum Kultury.

"Patriota. Artur Szyk" - od 16 listopada (do 10 grudnia) będzie można oglądać wystawę prac wybitnego polskiego rysownika żydowskiego pochodzenia.

Ekspozycja, poprzez rysunki i litografie z lat 20. XX wieku, pokazuje głęboki patriotyzm twórcy i jego przywiązanie do Polski. Choć na Zachodzie jego twórczość jest szeroko znana, w Polsce ciągle jest odkrywany na nowo.


Czytaj także:


Do 12 listopada można jeszcze oglądać wystawę "Państwowiec. Jan Szczepkowski", która przybliża postać jednego z najbardziej znanych i rozpoznawanych twórców dwudziestolecia międzywojennego.


  • Kampania Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0: "Czytaj i wejdź do gry".

Czytaj i wejdź do gry! Fot. mat. promocyjne Czytaj i wejdź do gry! Fot. mat. promocyjne

  • Kongres: "Animacja + przyszłość".

Wydarzenie, które odbędzie się w dniach 6-8 listopada ma na celu budowanie sieci nowocześnie działających instytucji kultury, wspieranie procesu świadomego i refleksyjnego działania w sektorze kultury oraz sprawczo działających zespołów. 


Kongres: "Animacja + przyszłość". Fot. mat. promocyjne Kongres: "Animacja + przyszłość". Fot. mat. promocyjne

  • "Chłopi" - czy film ma szanse na Oskara?

CHŁOPI | oficjalny zwiastun (official trailer) Źródło: NEXTFILMPL/YouTube


  • "Etnomuzykolog w terenie" - artykuł z pisma "Kultura Współczesna".

Tereny w etnomuzykologii to pogłębienie wiedzy na temat tradycyjnej muzyki ze współczesnej perspektywy. Dzisiaj to już nie tylko typowy wywiad i dokumentacja. Eksperci zwracają uwagę na konieczność osobistego zaangażowania i zanurzenia się w doświadczeniu.


Czytaj także:


  • Premiery piosenek nagranych w ramach konkursu Zaspiewajmy.pl.

Zaśpiewajmy.pl to interaktywny śpiewnik Narodowego Centrum Kultury. Piosenki, które się w nim znajdują, powstały w latach 1918-2018, a ich wybór dokonany został w oparciu o szeroko rozumiane pojęcia patriotyzmu i państwowości.

  • Konkurs sms dla słuchaczy.

Tytuł audycji: Spacer z kulturą

Data emisji: 29.10.2023

Godzina emisji: 17.08

kk

Familijna Jedynka
Familijna Jedynka
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.