Grób Nieznanego Żołnierza. Najważniejsze miejsce pamięci narodowej w naszym kraju

Data publikacji: 02.11.2023 21:45
Ostatnia aktualizacja: 03.11.2023 12:41
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
98. rocznica powstania Grobu Nieznanego Żołnierza. Zastępca Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. broni Piotr Błazeusz złożył kwiaty przed GNŻ w Warszawie.
98. rocznica powstania Grobu Nieznanego Żołnierza. Zastępca Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. broni Piotr Błazeusz złożył kwiaty przed GNŻ w Warszawie. , Autor - PAP/Radek Pietruszka
W lożach przy Pałacu Saskim zasiedli najważniejsi przedstawiciele władzy II Rzeczpospolitej, m.in. prezydent Stanisław Wojciechowski i marszałek Józef Piłsudski. Trumna została opuszczona do grobowca o godzinie 13. Kilkadziesiąt sekund później nastąpiła cisza. Przestały bić dzwony, oddano 24 salwy armatnie, a następnie grobowiec nakryto płytą nagrobną. 98 lat temu, 2 listopada 1925 roku, odbył się pogrzeb Nieznanego Żołnierza.
  •  98 lat temu, 2 listopada 1925 roku, odbył się pogrzeb Nieznanego Żołnierza.
  •  Ideą warszawskiego grobu nieznanego żołnierza jest uczczenie pamięci poległych w walce o niepodległość.

Grób Nieznanego Żołnierza - ważne miejsce dla historii Polski 

Jak podkreśla historyk architektury Ewa Perlińska-Kobierzyńska powstanie Grobu Nieznanego Żołnierza zjednoczyło naród i dalej jest to ważne miejsce dla historii, nie tylko Warszawy, ale również całego narodu polskiego. - To miejsce symboliczne i miejsce realizujące ideę upamiętnienia nieznanych żołnierzy, czyli tych osób, które poległy w obronie naszego kraju, a które nie zostały zidentyfikowane - mówi. - Myślę, że to jest też bardzo ważna idea, która została zrealizowana w tym pomniku - podkreśla. 

Pomysł tworzenia takich grobów narodził się we Francji. Przykład francuski stał się impulsem dla powstania podobnej patriotycznej ambicji w prawie każdym narodzie. W Polsce pierwsze zabiegi mające na celu wybudowanie pomnika-grobu podjęto już w 1921 roku. Po roku 1921 miało miejsce wiele inicjatyw, ale faktyczne odsłonięcie warszawskiego Grobu Nieznanego Żołnierza nastąpiło dopiero w 1925 roku. - Od 1921 roku pomysł ten realizowany był w wielu miejscach w całej Europie i stąd też wywodzi się koncepcja zrealizowania takiego miejsca m.in. w Warszawie - dodaje gość Jedynki. 

Odrodzenie państwa polskiego

Współcześnie na Grób Nieznanego Żołnierza patrzymy inaczej niż w latach 20., gdy pamięć o wielkiej wojnie, wojnie polsko-bolszewickiej czy wojnie polsko-ukraińskiej była niezwykle świeża. - Grób Nieznanego Żołnierza miał o tyle nas jednoczyć, że mówimy o odrodzeniu państwa polskiego, a to miejsce miało zbierać ziemie z pól bitewnych, czyli z miejsc, w których walczono o Polskę, o jej granice - opowiada Ewa Perlińska-Kobierzyńska. 

Uroczystość upamiętnienia 98. rocznicy powstania GNŻ

Z udziałem przedstawicieli władz, wojska i duchownych uroczyście upamiętniono 98. rocznicę powstania Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk w przemówieniu podkreślał bohaterstwo pokoleń walczących o wolność Polski.

"Poświęcili siebie, abyśmy my byli wolni. My dziś mówimy - pamiętamy i zawsze pamiętać będziemy ofiarę krwi przelaną za Ojczyznę" - powiedział minister Kasprzyk. Wymienił najważniejsze bitwy i powstania w polskiej historii, wspomniał ofiary II wojny światowej, niemieckich obozów koncentracyjnych i sowieckich rozstrzeliwań.


POSŁUCHAJ

25:12

Grób Nieznanego Żołnierza. Najważniejsze miejsce pamięci narodowej w naszym kraju (Eureka/Jedynka)

 

Ponadto w audycji: 

O tym, że zbliża się zima, świadczą obserwacje nietoperzy prowadzone m.in. w rejonie autostrady A2. Wynika z nich, że od kilku tygodni są one w drodze do swych zimowisk. Najważniejszym z nich jest rezerwat Nietoperek w województwie lubuskim. Nietoperze to jedyne ssaki posiadające zdolność do aktywnego lotu. Umiejętność ta związana jest ze znacznymi przekształceniami w budowie ciała. Gościem audycji był Błażej Wojtowicz z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Nietoperzy. 

Czytaj również: 

Tytuł audycji: Eureka

Prowadził: Jakub Domoradzki

Goście: Ewa Perlińska-Kobierzyńska (Muzeum Warszawy), Błażej Wojtowicz (Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Nietoperzy)

Data emisji: 2.11.2023 r. 

Godzina emisji: 19.30

ans

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.