Turcja zmienia nastawienie wobec Izraela. "Chce pokazać, że jest potrzebna Zachodowi i Wschodowi"

Data publikacji: 31.10.2023 18:52
Ostatnia aktualizacja: 31.10.2023 19:00
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Podczas niedawnego wiecu poparcia dla Palestyny prezydent Recep Tayyip Erdogan powiedział, że "Izrael jest okupantem". Czy słowa przywódcy zwiastują pogorszenie w relacjach Turcji z Izraelem?
Podczas niedawnego wiecu poparcia dla Palestyny prezydent Recep Tayyip Erdogan powiedział, że "Izrael jest okupantem". Czy słowa przywódcy zwiastują pogorszenie w relacjach Turcji z Izraelem?, Autor - Shutterstock/Drop of Light
Turcja ostro skrytykowała działania Izraela w ramach konfliktu w Strefie Gazy. Na niedawnym wiecu poparcia dla Palestyny prezydent Recep Tayyip Erdoğan stwierdził, że "Hamas to nie są terroryści, za to Izrael to okupanci". - Turcja próbuje wykorzystać swoją balansującą pozycję i pokazać, że jest krajem, który jest potrzebny zarówno Zachodowi, jak i Wschodowi - komentuje dr Karolina Wanda Olszowska, turkolożka z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Oprócz ostrego stanowiska wobec władz Izraela, Erdogan przemawiając do setek tysięcy zgromadzonych, mówił że "Izrael od 22 dni popełnia zbrodnie wojenne, a liderzy Zachodu nawet nie wezwali do zawieszenia broni". Dodał, że "Izrael nie przeżyłby trzech dni bez zachodniego wsparcia".

Ostrzegał też, że Turcja jest silna i aktywna na Bliskim Wschodzie. - Byliśmy w Libii, byliśmy w Karabachu - dodał, odnosząc się do niedawnego konfliktu, w wyniku którego Azerbejdżan zajął zamieszkany przez Ormian Górski Karabach.

Ewolucja stanowiska Turcji

Zdaniem gościa audycji "Więcej świata" obecnie trwa ewolucja stanowiska Turcji ws. Izraela i konfliktu w Strefie Gazy. - Po ataku Hamasu na Izrael mieliśmy bardzo wyważone stanowisko Turcji. Partia prezydenta Erdogana postrzega Palestyńczyków jako swoją sprawę. Zawsze bardzo ostro wypowiadali się antyizraelsko; teraz tego nie mieliśmy na początku. (...) Dopiero po jakimś czasie, kiedy ta mediacja turecka nie przyniosła efektów, stanowisko Erdogana się zmieniło - wyjaśnia dr Karolina Wanda Olszowska.

- Zapowiada to ochłodzenie relacji. Nie wiemy do jakiego stopnia, bo nie wiemy też, w jaką stronę to pójdzie - ocenia turkolożka. - Wydaje się, że Erdoganowi i tureckiemu rządowi bardzo zależy na pokazaniu, że może mediować w tym konflikcie - dodaje.

Czytaj także:

Turcja dla Wschodu i Zachodu

Gość audycji "Więcej świata" zwraca uwagę, że Turcja prawdopodobnie chce usiłować stać się jednym z państw, które chcą decydować o przyszłości Bliskiego Wschodu. - Zobaczymy, na ile to w ogóle jest wykonalne; wydaje się, że na razie Turcja nie jest brana pod uwagę - komentuje turkolożka.

- Padł taki żart, że Turcja chce być teraz mediatorem w każdym konflikcie. Tak to wygląda: próbuje wykorzystać swoją balansującą pozycję. Po drugie chce pokazać, że jest krajem, który jest potrzebny zarówno Zachodowi, jak i Wschodowi, ponieważ potrafi rozmawiać ze wszystkimi. To było świetnie widać, kiedy Talibowie weszli do Kabulu. Turcja zgłosiła się do rozmów, mówiąc że ma poprawne relacje z Talibami i jest w stanie z nimi rozmawiać w imieniu Zachodu - zwraca uwagę dr Olszowska.

Ponadto w audycji:

- Izrael kontynuuje operację lądową w Strefie Gazy. Wczoraj uwolniono żołnierkę więzioną przez Hamas od 7 października – poinformowała strona izraelska. To pierwszy taki przypadek odbicia zakładnika porwanego przez palestyńskich bojowników. Izraelskie siły lądowe wchodzą coraz głębiej do Strefy Gazy, a ONZ alarmuje, że sytuacja humanitarna na atakowanym terenie jest coraz trudniejsza/materiał reporterski Magdaleny Skajewskiej;

- Armia Ukrainy skutecznie broni Awdijiwki - tam wojska rosyjskiego agresora próbują otoczyć miasto. Zacięte walki toczą się również pod Bachmutem. We wtorek o sytuacji na Ukrainie dyskutowała Rada Bezpieczeństwa ONZ. Materiał reporterski Pawła Buszki;

- Były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili alarmuje, że na terytorium tego kraju przeniknęła rosyjska grupa dywersyjna, która jest uzbrojona. W jego opinii zadaniem grupy jest przejęcie władzy. Ma do tego dość przez zamieszki i destabilizację społeczno-polityczną. Eksperci od dawna wskazują na stopniowe zbliżenie władz Gruzji do Rosji. W tle pojawia się antyukraińska i antyamerykańska polityka. Tymczasem Komisja Europejska – według agencji Reuters - nadal nie ma decyzji o przyznaniu jej statusu kandydata do Unii Europejskiej. Gość: Wojciech Wojtasiewicz, ekspert Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych;

- Słowacja zaostrzy ochronę granicy z Węgrami - władze zdecydowały, że skierują tam dodatkowe siły. Taka decyzja zapadła podczas spotkania premiera Roberta Ficy z nowym ministrem praw wewnętrznych Słowacji. Materiał reporterski Wojciecha Stobby;

- Prezydent Joe Biden wprowadził pierwsze regulacje dotyczące systemów sztucznej inteligencji. Obejmują one wymóg testowania najbardziej zaawansowanych produktów sztucznej inteligencji w celu zapewnienia, by nie były wykorzystywane do produkcji broni biologicznej lub nuklearnej. Jak rozwój AI wpływa na bezpieczeństwo społeczeństw. Gość: Paweł Pelc, radca prawny, Akademickie Centrum Polityki Cyberbezpieczeństwa Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie.

POSŁUCHAJ

32:54

Turcja zmienia nastawienie wobec Izraela. "Chce pokazać, że jest potrzebny Zachodowi i Wschodowi" (Więcej świata/Jedynka)

 

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Michał Strzałkowski 

Goście: dr Karolina Wanda Olszowska (Uniwersytet Jagielloński), Wojciech Wojtasiewicz (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), Paweł Pelc (radca prawny, Akademickie Centrum Polityki Cyberbezpieczeństwa Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie)

Data emisji: 31.10.2023

Godzina emisji: 17.18

qch

qch

Koncert Chopinowski
Koncert Chopinowski
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.