Jan Matejko - jeden z najważniejszych polskich malarzy w historii

Data publikacji: 02.11.2023 09:08
Ostatnia aktualizacja: 21.12.2023 00:28
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Jan Matejko, Autoportret, 1892, Muzeum Narodowe w Warszawie
Jan Matejko, Autoportret, 1892, Muzeum Narodowe w Warszawie, Autor - Domena publiczna/CC0
130 lat temu, 1 listopada 1893 roku, zmarł malarz, twórca obrazów historycznych i batalistycznych, historiozof, mistrz Jan Matejko. Informacje o jego śmierci ukazały się w 32 europejskich gazetach. Zarówno do rodziny, jak i do krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych spływały wtedy telegramy z kondolencjami od przyjaciół i uczniów, m.in. z Wiednia, Monachium, Berlina czy Lwowa.
  • 130 lat temu, 1 listopada 1893 roku, zmarł malarz, twórca obrazów historycznych i batalistycznych, historiozof, mistrz Jan Matejko. Jego ciało spoczęło w grobowcu rodzinnym na cmentarzu Rakowickim w Krakowie. W ostatniej drodze towarzyszyły mu tysiące krakowian.
  • - Jan Matejko stał się takim kreatorem zbiorowej wyobraźni, wyobrażeń na temat polskich królów, hetmanów, wielkich wydarzeń, które przyniosły chwałę polskiemu orężu i polskiej kulturze - powiedziała w radiowej Jedynce dr hab. Agnieszka Rosales Rodríguez.

Jan Alojzy Matejko urodził się 24 czerwca 1838 roku w Krakowie. Był dziewiątym z jedenaściorga dzieci czeskiego nauczyciela Franciszka Ksawerego Matejki i spolonizowanej Niemki Joanny Karoliny Rossberg. 

Od najmłodszych lat przejawiał zdolności plastyczne. Gdy skończył 13 lat, został przyjęty do krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych (później, w 1873 roku, został jej dyrektorem). Z dziełami o tematyce historycznej po raz pierwszy zetknął się w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium. Miało to ogromny wpływ na całe jego życie zawodowe.


Czytaj także:


Jan Matejko - sukces odniósł już za życia

W 1862 roku powstał jeden z najbardziej znanych obrazów Jana Matejki - "Stańczyk", którego bohaterem jest błazen rozmyślający o utracie Smoleńska. W sumie artysta był autorem ponad trzystu obrazów olejnych oraz kilkuset rysunków i szkiców. Malarz za życia cieszył się wielką sławą, tak w Polsce, jak na całym świecie, do czego przyczyniły się liczne nagrody. 

"Kazanie Skargi" z 1864 roku zostało wyróżnione złotym medalem na wystawie w Paryżu. Dzieło zostało sprzedane za 10 tys. guldenów. "Rejtana" z 1867 roku, również nagrodzonego medalem, zakupił za ok. 50 tys. franków cesarz austro-węgierski Franciszek Józef I. Honorowy złoty medal przyniosła Matejce "Bitwa pod Grunwaldem" (1878).


Bitwa pod Grunwaldem - obraz Jana Matejki Bitwa pod Grunwaldem - obraz Jana Matejki

Udało mu się rozpowszechnić wiedzę o historii Polski i podtrzymać pamięć o niegdyś historycznym państwie, które zniknęło z mapy po trzech rozbiorach i straciło możliwość politycznego samostanowienia. Jego dzieła, rozpowszechniane w formie tysięcy reprodukcji, stały się standardowymi ilustracjami wielu kluczowych wydarzeń w historii Polski.


Czytaj także:

Jan Matejko - kreator zbiorowej wyobraźni

Jak podkreśliła w audycji "Kulturalna Jedynka" dr hab. Agnieszka Rosales Rodríguez, kuratorka Galerii Sztuki XIX-wieku w Muzeum Narodowym w Warszawie, sztuka Jana Matejki, mimo iż była poddawana krytyce, często żarliwej, cieszyła się niesłabnącym zainteresowaniem.

- Ono przekładało się na reprodukcje, pocztówkowe wydania jego prac. To sprawiło, że ten artysta wielkich formatów, malarstwa historycznego wszedł pod polskie strzechy. Stał się wręcz takim kreatorem zbiorowej wyobraźni, wyobrażeń na temat polskich królów, hetmanów, wielkich wydarzeń, które przyniosły chwałę polskiemu orężu i polskiej kulturze - wskazała. 

Zdaniem gościa radiowej Jedynki na pewno wpływ na to miały wielkie formaty jego płócien, ale nie tylko. - Także umiejętność tworzenia perswazyjnej wizji historii, wielka ekspresja postaci przedstawionych na jego obrazach, wybór kluczowych momentów historii Polski - wymieniła. 


POSŁUCHAJ

09:57

Jan Matejko - jeden z najważniejszych polskich malarzy w historii (Kulturalna Jedynka)

 


"Stańczyk" Jana Matejki "Stańczyk" Jana Matejki

Czytaj także:

Jan Matejko - śmierć i ostatnia droga

Jan Matejko zmarł po pęknięciu wrzodu żołądka, 1 listopada 1893 roku. Miał 55 lat. Jego ciało spoczęło w grobowcu rodzinnym na cmentarzu Rakowickim w Krakowie. W ostatniej drodze towarzyszyły mu tysiące krakowian.



Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadził: Jakub Domoradzki

Gość: dr hab. Agnieszka Rosales Rodríguez (kuratorka Galerii Sztuki XIX-wieku w Muzeum Narodowym w Warszawie)

* Szymon Kobyliński (grafik, rysownik, scenograf) - wypowiedź archiwalna o obrazie "Bitwa pod Grunwaldem"

Data emisji: 1.11.2023 r.

Godzina emisji: 23.40

kk

Pigułka na zdrowie
Pigułka na zdrowie
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.