W 1987 roku prof. Karol Myśliwiec objął kierownictwo ekspedycji archeologicznej w Sakkarze, po zachodniej stronie piramidy Dżesera. Misja ta odnalazła przy najstarszej piramidzie świata nieznaną część nekropolii dygnitarzy z okresu Starego Państwa, m.in. wykuty w skale grobowiec wezyra Merefnebefa z unikatowymi reliefami i malowidłami z 23. stulecia p.n.e.
Prof. Karol Myśliwiec współpracował tam m.in. z Egipcjanami. - Muszę powiedzieć, że kocham tych ludzi. Ile oni mają w sobie godności, autentyczności i prawdy. Zarówno ci, którzy pracowali ze mną w Tell Atribie, jak i w Sakkarze tworzyli wspaniałą grupę. To są ludzie, którzy wskoczyliby za nami do ognia - wspomina.
Co znajduje się w południowej Sakkarze?
Prof. Karol Myśliwiec mówi o kolejnych wykopaliskach, do których w przyszłości ma dojść na południu Sakkary. - Jest tam niesłychanie ciekawy monument, który jest grobowcem faraona. Ten faraon jako jedyny zrezygnował z formy piramidy i wystawił dla siebie coś, co przypomina trochę sarkofag i trochę grobowiec (…). Otóż Instytut Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN otrzymał koncesję na prowadzenie tam badań. Jestem opiekunem naukowym tego projektu, a kierownikiem wykopalisk zostanie zapewne p. Teodozja Rzeuska - opowiada gość Jedynki.
- Ten faraon miał na imię Szepseskaf. Wiemy o nim bardzo niewiele. Nie wiemy przede wszystkim dlaczego zerwał z tradycją budowy wielkich piramid i dlaczego swojego grobowca nie umieścił w całym szeregu piramid, tylko daleko na południe i wybrał zupełnie nowy kształt. Jego następcy, czyli faraonowie piątej dynastii, wrócili do formy piramidy, ale to już były całkowicie inne piramidy niż te największe - dodaje.
Czytaj także:
Poza tym w audycji:
"Odbicia piękna". Wystawę pod takim tytułem, prezentującą chińskie malarstwo na szkle, można oglądać w Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie. Obiekty pochodzą z kolekcji Mei Lin - jednego z największych na świecie zbiorów chińskich obrazów na szkle z końca XIX i XX wieku. W muzeum można obejrzeć aż 75 obrazów, które przywołują motywy z mitologii i literatury popularnej. Ukazują także sceny domowe i zmieniający się wizerunek Chinki żyjącej pod koniec dynastii Qing i wczesnego okresu republikańskiego.
Gość: Katarzyna Czapska z Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie, orientalistka, kuratorka wystawy.
Tytuł audycji: Eureka
Prowadziła: Katarzyna Kobylecka
Goście: prof. Karol Myśliwiec (egiptolog), Katarzyna Czapska (orientalistka)
Data emisji: 3.11.2023 r.
Godzina emisji: 19.30
DS