Weekend w dużym mieście lub w małej miejscowości. Gdzie lepiej pojechać?

Data publikacji: 06.11.2023 14:00
Ostatnia aktualizacja: 06.11.2023 14:57
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Turystyka gastronomiczna cieszy się coraz większą popularnością
Turystyka gastronomiczna cieszy się coraz większą popularnością, Autor - Mariia Boiko/shutterstock
Gdańsk, Wrocław, Kraków, a może inne nie tak znane miasto czy miasteczko? Gdzie lepiej odpocząć? Co decyduje o tym, że poszczególne miejsca są wpisywane na listę tych, które warto odwiedzić? Wyjaśnia w Programie 1 Polskiego Radia Przemysław Marczewski z Polskiej Organizacji Turystycznej.
  • Kiedy chcemy wyjechać na kilkudniowy odpoczynek, często zastanawiamy się, czy lepiej wybrać duże miasto, czy bardziej spokojną mniejszą miejscowość.
  • O tym, gdzie pojedziemy na urlop czy weekend, decydują kwestie dotyczące m.in. cen, zabytków, ale i dojazdu.
  • Coraz większą popularnością cieszy się również turystyka gastronomiczna.

Decydując się na krótki urlop czy weekend w innym regionie Polski, często zwracamy uwagę m.in. na znajdujące się tam zabytki, hotele oraz dojazd.

- Dodałbym jeszcze do tej listy restauracje, bo rewolucja kulinarna, która odbywa się w Polsce - i także to, że Polska Organizacja Turystyczna nawiązała współpracę z Przewodnikiem Michelin - sprawia, że jest coraz więcej turystów zainteresowanych turystyką gastronomiczną, wiedzioną smakiem, lokalnymi potrawami i produktami, które pochodzą od lokalnych dostawców i tego majstersztyku, który oferuje kadra gastronomiczna - zauważa Przemysław Marczewski.


POSŁUCHAJ

08:45

Weekend w dużym mieście albo w małej miejscowości. Gdzie lepiej pojechać? (Jedynka/Cztery pory roku)

 

Jak cena wpływa na kierunek naszego wyjazdu?

Przemysław Marczewski przyznaje, że przy wyborze kierunku podróży znaczenie ma również cena. - Mniejsze miejscowości mają tę przewagę, że są tańsze, zarówno jeśli chodzi o bazę noclegową, ale także o restauracje - twierdzi.

- Szereg czynników determinuje to, czy miejscowość jest atrakcyjna turystycznie, czy nie. To też różnego rodzaju akcje promocyjne. Nie zapominajmy o tym, że współpraca z lokalnymi czy regionalnymi organizacjami turystycznymi także daje przewagę promocyjną na rynkach zagranicznych - dodaje.

Ekspert zwraca też uwagę, że w Polsce mamy wiele miast wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, m.in. takich jak Kraków, Warszawa czy Toruń. Poleca również Zamość będący perłą renesansu i Lublin, czyli tegoroczną Europejską Stolicę Młodzieży.

Czy na wyjazdach lubimy przyrodę, która nas otacza?

Jeżeli chcemy odpocząć, nie musimy wyjeżdżać daleko. - Należy zadać sobie pytanie, czy dobrze znam swój region. Od tego miejsca można zacząć podróże do innych miejscowości, także tych mniejszych - mówi Przemysław Marczewski.

Jak jednak te mniejsze miejscowości mają wybić się na tle dużych miast? - Kreowanie nowych produktów turystycznych, np. związanych z naturą, odpoczynkiem i relaksem. Wydaje mi się, że w dużych miastach jesteśmy przebodźcowani, bo wszędzie jest hałas i intensywne tempo. Stąd potrzebujemy trochę spokoju i odcięcia się od wszystkiego czy wyjechania tam, gdzie jest cisza, spokój i gdzie mamy kontakt z fauną i florą, która otacza nas z każdej strony - tłumaczy.

Gość Jedynki podkreśla, że ważna jest przy tym dostępność komunikacyjna, np. dobre połączenie kolejowe.

Zobacz także:

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Roman Czejarek

Gość: Przemysław Marczewski (Polska Organizacja Turystyczna)

Data emisji: 6.11.2023 r. 

Godzina emisji: 11.15

DS

Cztery pory roku
Cztery pory roku
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.