W jaki sposób działa izraelska armia?
Zdaniem prof. Michała Wojnarowicza przywódcy Izraela wciąż skupiają się na atakowaniu konkretnych celów terrorystów, a jednocześnie panuje pewnego rodzaju "obojętność" na liczbę ofiar wśród cywili. Gość Programu 1 Polskiego Radia precyzuje, że "jeżeli kosztem zabicia jednego przywódcy Hamasu będzie stu cywili, to jest przyzwolenie po stronie izraelskiego społeczeństwa, izraelskich władz, jak również izraelskiej armii". Oznacza to więc, że "liczby ofiar będą rosły". Nie bez znaczenia jest fakt, że centrale dowodzenia terrorystów często znajdują się w sąsiedztwie miejsc, w których przebywają cywile.
Gdzie znajdują się stanowiska Hamasu?
Hamas wykorzystuje te miejsca do prowadzenia ataków na Izrael, gromadzi tam amunicję. - Tam też znajdują się wejścia do niektórych najważniejszych centrów dowodzenia znajdujących się pod ziemią - analizuje prof. Wojnarowicz.
Mówi się nawet o 500 km różnego typu korytarzy i przejść ciągnących się na całym terenie Strefy Gazy, a nawet przekraczających jej granice. - Operowanie w tym obszarze jest bardzo trudne - nie ma wątpliwości gość audycji.
W audycji również:
- plany Caritasu w sprawie pomocy humanitarnej w Strefie Gazy przedstawią w poniedziałek ks. dr Marcin Iżycki, Dyrektor Caritas Polska oraz Sylwia Hazboun, ekspert w dziedzinie pomocy na Bliskim Wschodzie,
- czy Niemcy zmienią swoją politykę migracyjną? W poniedziałek (6.11) odbył się poświęcony tej kwestii, szczyt z udziałem kanclerza Niemiec Olafa Scholza i premierów wszystkich landów. Dyskutowano m.in. na temat zmian w prawie azylowym oraz sposobów ograniczenia napływu nielegalnych migrantów,
- Rosja szykuje się do wznowienia prób jądrowych czego nie robiła od 33 lat, jednocześnie reżim demonstruje swoje możliwości w przenoszeniu ładunków jądrowych. Władimir Putin podpisał ustawę unieważniającą ratyfikację przez Rosję traktatu o całkowitym zakazie prób z bronią jądrową. Natomiast w weekend Rosja przeprowadziła udany test międzykontynentalnej rakiety balistycznej Buława, zdolnej do przenoszenia głowic nuklearnych,
- trwają prace nad propozycją wykorzystania zamrożonych rosyjskich aktywów państwowych do pomocy Ukrainie w odbudowie, a ich rezultaty mają nastąpić przed końcem roku - zapowiedziała w Kijowie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Jej zdaniem, pomimo agresji rosyjskiej, Ukraina "poczyniła ogromne postępy" na drodze do członkostwa w Unii Europejskiej.
Tytuł audycji: Więcej świata
Prowadziła: Magdalena Skajewska
Goście: prof. Michał Wojnarowicz (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), prof. Kamil Frymark (Ośrodek Studiów Wschodnich), prof. Maciej Milczanowski (Uniwersytet Rzeszowski)
Data emisji: 6.11.2023
Godzina emisji: 17.32
mg