Morsowanie - przeciwskazania. Zanim zaczniesz, skonsultuj się z lekarzem

Data publikacji: 14.11.2023 11:00
Ostatnia aktualizacja: 14.11.2023 11:12
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Spadające temperatury zapowiadają początek sezonu na morsowanie
Spadające temperatury zapowiadają początek sezonu na morsowanie, Autor - gpointstudio/Shutterstock
Rozpoczął się sezon na morsowanie. Zanim kupimy czapkę, rękawiczki i strój kąpielowy, odwiedźmy koniecznie lekarza. Nie każdy może lub powinien korzystać z tej formy rekreacji. Jakie są przeciwskazania?
  • Morsowanie to forma rekreacji, polegająca na krótkotrwałym zanurzaniu się w wodzie w niskich temperaturach.
  • Morsowanie nie jest dla każdego. Zanim zanurzymy się w zimnej wodzie, odwiedźmy lekarza i zapytajmy go, czy on nie widzi przeciwwskazań.
  • - Ograniczeń jest sporo, wykluczone są przede wszystkim osoby z problemami kardiologicznymi - wskazał dr Łukasz Durajski. 

Morsowanie to forma rekreacji, polegająca na krótkotrwałym zanurzaniu się w wodzie, np. w jeziorze, rzece czy morzu, w niskich temperaturach (poniżej pięciu stopni Celsjusza), zwykle od jesieni do wiosny.

Morsowanie - przeciwskazania

Należy z całą mocą podkreślić, że morsowanie nie jest dla każdego. Zanim zanurzymy się w zimnej wodzie, odwiedźmy lekarza (rodzinnego) i zapytajmy go, czy nie widzi przeciwwskazań. - Ograniczeń jest sporo, wykluczone są przede wszystkim osoby z problemami kardiologicznymi - wskazał w audycji "Cztery pory roku" dr Łukasz Durajski. 

Porady u lekarza bezwzględnie powinny zasięgnąć m.in. osoby z wadami serca, zaburzeniami rytmu serca (szok termiczny powoduje szybki transport dużej ilości krwi do serca), nadciśnieniem tętniczym, zakrzepami w układzie żylnym, zmianami miażdżycowymi, niedoczynnością tarczycy (inna tolerancja na zimno).

Chorujący na boreliozę czy epilepsję (szok termiczny może nasilić objawy choroby i wywołać atak). Osoby z przewlekłymi chorobami układu oddechowego (po zanurzeniu w zimnej wodzie może wystąpić problem ze złapaniem oddechu czy hiperwentylacja). Stosujący na stałe różnego rodzaju leki. Kobiety w ciąży.

Jeśli jesteśmy chorzy, męczy nas jakaś infekcja, katar, gorączka, powinniśmy podarować sobie morsowanie do czasu, gdy znów będziemy zdrowi.

Morsowanie - dzieci i osoby starsze

Coraz więcej rodziców zabiera na morsowanie maluchy, wierząc, że w ten sposób je zahartuje. - U dzieci stosunek powierzchni ciała do masy jest zdecydowanie mniejszy, co generuje większe ryzyko. Ciśnienie wody wywierane na powierzchnię ciała może spowodować u najmłodszych omdlenie. A omdlenie to ryzyko utopienia - wyjaśnił gość radiowej Jedynki. 

A co z morsowaniem seniorów? Czy osoby "w pewnym wieku" mogą bezpiecznie wchodzić do lodowatej wody? To kwestia indywidualna. Jeśli osoba starsza dopiero chciałaby rozpocząć przygodę z morsowaniem, powinna skonsultować się z lekarzem i - najlepiej - wykonać serię odpowiednich badań.

POSŁUCHAJ

09:23

Morsowanie. Zanim zaczniesz - skonsultuj się z lekarzem (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Daniel Wydrych

Gość: dr Łukasz Durajski (pediatra, Warszawski Uniwersytet Medyczny)

Data emisji: 13.11.2023 r. 

Godzina emisji: 9.00-12.00

kk

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.