- Jestem wzruszona. Do ostatniej chwili nikt nawet nie puścił pary… Bardzo się zdziwiłam, szczególnie że jechałam z Filipin, gdzie robiłam projekt. Nagle przyjechałam i okazuje się, że mam być koniecznie na gali. Przyszłam i to było cudowne zaskoczenie - komentuje zdobycie nagrody prof. Maria Pomianowska.
Laureatka cieszy się, że do nagrody nominowało ją Polskie Radio, z którym jest związana od blisko 40 lat. - Właściwie od 1984 roku, kiedy wróciłam z Indii. Zanim jeszcze zaczęłam studia na wiolonczeli w Akademii Muzycznej w Warszawie, jak już przyjechałam, to przechwyciła mnie Maria Waliszewska. Od Marysi zaczęła się promocja tych dość niszowych rzeczy - wyjaśnia.
Prof. Maria Pomianowska i muzyka fuzji
Prof. Maria Pomianowska zajmuje się m.in. muzykę etniczną i ludową. - Już ponad 15 lat zajmuję się muzyką fuzji. Łączę różne kultury muzyczne. Głównie robię to tak, żeby łączyć je z polską muzyką. Jeżdżę do Pakistanu, Iranu, Senegalu, RPA, Japonii, Chin i innych krajów. Jakby promując polską muzykę, tworzę zespoły i programy łączące naszą muzykę - tłumaczy.
- Wszędzie, gdzie wędruję, a tego jest sporo, znajduję jakieś ślady polskości. To jest fascynujące, że my Polacy jesteśmy wszędzie. Mazurek tańcem narodowym na Filipinach? Aż mi się oczy otworzyły szeroko. Myślałam, że w tym wieku już dużo wiem, a okazuje się, że cały czas są niespodzianki - dodaje.
Laureatka Nagrody Mediów Publicznych 2023 promuje muzykę ludową
Prof. Maria Pomianowska otrzymała Nagrodę Mediów Publicznych 2023 m.in. za promocję muzyki ludowej. - Przez wiele lat muzyka ludowa była trochę z boku, bo ona kojarzyła się ze wsią oraz biedą. Teraz już tak się nie kojarzy. Większość tych ludzi, którzy podtrzymują tradycje, o ironio, jest w miastach. Oni docierają do tych mistrzów wiejskich i jakoś ich wspierają (…). Na szczęście muzyka ludowa nie jest już obciachem, tylko wręcz przeciwnie, tzn. zaczyna być elementem tożsamości narodowej - zauważa.
Warto znać swoje korzenie, żeby wiedzieć, kim jesteśmy. - To bardzo ważne, bo to otwiera na inność i łączenie się na bazie muzyki. Muzyka to uniwersalny język, dzięki czemu nie musimy znać danego języka. Doświadczyłam wiele razy, w Libanie, Pakistanie czy Afryce, gdzie nie jest bardzo bezpiecznie, że w momencie jak siadamy, zaczynamy muzykować i zajmować się dźwiękiem, wszystkie bariery giną. Czuję się wtedy dobrze, bo muzyka robi dużo dobra na świecie - mówi.
Czytaj także:
Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka
Prowadziła: Maria Szabłowska
Gość: prof. Maria Pomianowska (laureatka Nagrody Mediów Publicznych 2023 w kategorii "Muzyka")
Data emisji: 14.11.2023 r.
Godzina emisji: 14.23
DS/zch