Polski jacht zaatakowały orki. Jak koegzystować ze zwierzętami morskimi?

Data publikacji: 15.11.2023 13:30
Ostatnia aktualizacja: 15.11.2023 14:36
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jak koegzystować ze zwierzętami morskimi?
Jak koegzystować ze zwierzętami morskimi?, Autor - Stuedal/Shutterstock
Orki przewróciły jacht na Morzu Śródziemnym. Walczyły przez 45 minut, załodze nic się nie stało. Kilka lat temu, również w okolicach Hiszpanii, rekiny atakowały statki rybackie - rywalizowały z rybakami o żywność, a orki - o miejsce do wychowania młodych. Jak koegzystować ze zwierzętami morskimi i czy w ogóle jest to możliwe, biorąc pod uwagę rozwijającą się liczebnie ludzkość? 

Orki przewróciły jacht 

Do niebezpiecznego incydentu doszło 1 listopada br. Jacht "Grazie Mamma" firmy Morskie Mile odbywał właśnie standardowy, komercyjny rejs w kierunku Wysp Kanaryjskich. Niespodziewanie łódź zaczęła tonąć. Powodem problemów na morzu był zmasowany atak orek, które uderzając bezpośrednio w płetwę sterową, doprowadziły do coraz liczniejszych uszkodzeń i przecieków. - Musimy pamiętać, że ataki orek w ciągu ostatnich trzech lat były dosyć intensywne, mieliśmy ok. 200 ataków - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Artur Krzyżak, kierownik gdyńskiego Akwarium Morskiego Instytutu Rybackiego. - Przez ten obszar rocznie przepływa kilkanaście tysięcy jachtów i to też trochę zmienia postrzeganie - dodaje. 

Gość Jedynki zwraca uwagę, że ataki zawsze dotyczą jachtów o długości kilkunastu metrów. - Prawie zawsze atak dotyczy płetwy sterowej, czyli tak jakby zwierzęta miały na celu unieruchomić ten jacht - podkreśla. 

Dlaczego zwierzęta morskie atakują? 

Jedną z możliwych przyczyn ataków może być to, że zwierzęta morskie traktują jachty czy statki jako zabawki. - Jest to dla nich rodzaj nauki przez zabawę. W stadzie, które składa się z samicy oraz potomstwa, młode uczą się postępowania od swoich rodziców. Ma być to postępowanie, które ma zagwarantować im "obfite życie" - tłumaczy ekspert. - Jeżeli takie ataki zaczęły występować w tym jednym stadzie, ta ilość ataków rośnie, dlatego że kolejne pokolenia się uczą od rodziców - zaznacza. 

Rekiny i ich wpływ na ekosystem 

Populacje rekinów odgrywają niezwykle istotną rolę w ekosystemach morskich. - Rekin w każdym ekosystemie pełni bardzo ważną funkcję. (...) On będzie wybierał słabsze egzemplarze do jedzenia i w ten sposób będzie dbał o dobrą kondycję populacji innych ryb - wyjaśnia rozmówca Romana Czejarka. - Rekin jest oczywiście szczytowym drapieżnikiem i zdarzają się ataki na ludzi, ponieważ często jesteśmy myleni z pokarmem. To nie są ataki zorientowane na to, żeby nam zrobić krzywdę, tylko po prostu jest tak, że przy większych egzemplarzach możemy stanowić dla rekina źródło pokarmu - dodaje. 


POSŁUCHAJ

09:16

Jak koegzystować ze zwierzętami morskimi? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Czytaj również: 

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Roman Czejarek 

Gość: Artur Krzyżak (kierownik gdyńskiego Akwarium Morskiego Instytutu Rybackiego)

Data emisji: 15.11.2023

Godzina emisji: 9.41

ans/pj

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.