"10 kroków na Księżyc". Pani Maria rozpoczyna analogową symulację misji

Data publikacji: 17.11.2023 13:50
Ostatnia aktualizacja: 17.11.2023 14:06
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Maciej Walecki i Maria Malanowska
Maciej Walecki i Maria Malanowska, Autor - Polskie Radio
"10 kroków na Księżyc" to konkurs, który był jedną z nowości tegorocznego "Lata z Radiem". Laureatka, pani Maria Malanowska, bierze udział w misji kosmicznej, czyli w badaniach naukowych podczas analogowej symulacji misji w placówce badawczej Lunares. Akcja zamknięcia w stacji imitującej warunki kosmiczne rozpocznie się w dziś ok. godz. 15-16 i potrwa dwa tygodnie. 
  • Przez całe tegoroczne "Lato z Radiem" zachęcaliśmy do wzięcia udziału w konkursie "10 kroków na Księżyc".
  • Maria Malanowska już w poniedziałek (13.11) pojawiła się w bazie Lunares. Rozpoczęła szereg przygotowań do analogowej misji kosmicznej. 
  • Akcja zamknięcia w stacji imitującej warunki kosmiczne potrwa dwa tygodnie. 

"10 kroków na Księżyc". Jak przebiegały przygotowania pani Marii?

Laureatka konkursu, Maria Malanowska, w bazie Lunares jest od poniedziałku. Przygotowuje się do misji oraz zapoznaje z programem badań. - Śpi się rewelacyjnie, chociaż mamy jedno dormitorium z sześcioma łóżkami kapsułowymi. Tu dzieje się tyle, że jak wchodzę do tej swojej kapsuły, to odlatuję w sen tak jak w kosmos - zdradza. Poza sypialnią w bazie znajduje się sześć innych pomieszczeń, w tym kuchnia. 

Sercem bazy jest atrium, w którym gromadzą się uczestnicy międzynarodowej misji. - Na koniec dnia tutaj możemy sobie porozmawiać, puścić muzykę lub pograć w gry integrujące - tłumaczy Maria Malanowska. Dodaje, że przez tydzień działo się wiele, przygotowywano wiele rzeczy niezbędnych przed rozpoczęciem symulacji. - Wypełniamy kwestionariusze, ćwiczymy. Wczoraj było pierwsze wyjście księżycowe - wylicza. 

Choć pani Maria nie umie pływać, zgodziła się wziąć udział w zajęciach z nurkowania. Jak sama przyznaje, było to niesamowite przeżycie. - Dostałam cały sprzęt, było profesjonalne szkolenie. Miałam akwalung na sobie, miałam ustnik. Nauczyłam się oddychać pod wodą, był dodatkowy ustnik, gdyby coś się stało. Pokonałam swój strach i jestem naprawdę z siebie dumna - przekonuje w "Czterech porach roku". 


Czytaj też:

Ilu członków liczy misja w Lunaresie?

Tym razem misja będzie nie sześcioosobowa, ale ośmioosobowa. Pani Maria pełni rolę kronikarza, jest również bardzo doświadczona managerka projektów z Włoch. - Mamy inżyniera z Egipskiej Agencji Kosmicznej, panią inżynier ze Stanów Zjednoczonych, lekarza z Czech, lekarza z Polski oraz komandora misji. To jest nasz astronauta analogowy z niepełnosprawnością - wylicza szef Habitatu Lunares, Leszek Orzechowski. 

POSŁUCHAJ

07:03

"10 kroków na Księżyc". Pani Maria rozpoczyna analogową misję. Cz. 1 (Cztery pory roku/Jedynka)

POSŁUCHAJ

06:55

"10 kroków na Księżyc". Pani Maria rozpoczyna analogową misję. Cz. 2 (Cztery pory roku/Jedynka)

POSŁUCHAJ

02:50

"10 kroków na Księżyc". Pani Maria rozpoczyna analogową misję. Cz. 3 (Cztery pory roku/Jedynka)

   

POSŁUCHAJ

08:46

"10 kroków na Księżyc". Pani Maria rozpoczyna analogową misję. Cz. 4 (Cztery pory roku/Jedynka)

POSŁUCHAJ

02:46

"10 kroków na Księżyc". Pani Maria rozpoczyna analogową misję. Cz. 5 (Cztery pory roku/Jedynka)

  

Kosmiczna symulacja a kariera zawodowa

Jednym z załogantów jest Łukasz Laskus rozpoczynający swoją lekarską praktykę. W rozmowie z Maciejem Waleckim przyznał, że udział w misji może zaowocować w przyszłości. - To dość unikalna okazja. Jesteśmy zamknięci na dwa tygodnie na małej przestrzeni i mamy wykonywać dużo prac. To duże obciążenie psychiczne, fizyczne, emocjonalne dla każdego z nas, ale również w kontekście wykonywanej przez nas pracy - tłumaczy. 

Jak wygląda księżycowy spacer?

Maciej Walecki wraz z Marią Malanowską wybrali się również na kosmiczny spacer. Najpierw należy założyć skafander i po zamknięciu śluzy odczekać kilka minut. - Nie biegniemy od razu na Księżyc. Siedzimy, włączamy LED-y symulujące wymianę ciśnień. I dopiero po tym czasie, od pięciu do dziesięciu minut, otwieramy drugie drzwi. Tu jest pełen profesjonalizm - podkreśla laureatka konkursu "10 kroków na Księżyc". 

---

Co niezwykle istotne, wyniki badań prowadzonych podczas misji w Habitacie Lunares "polecą w kosmos". - Jeden z tych eksperymentów został wytypowany do udziału w locie kosmicznym - podsumowuje Maria Malanowska. 

Czym jest Lunares?

Stacja Badawcza Lunares powstała w 2017 roku i była pierwszym tego typu obiektem w Europie. Jest ona analogową stacją badawczą, która przeznaczona jest do symulacji załogowych misji kosmicznych. Lunares jest w pełni odizolowana od świata zewnętrznego i mieści się na terenie dawnego lotniska wojskowego. Główny założeniem stworzenia platformy badawczej jest wspieranie rozwoju naukowego, jak i technologicznego w załogowej eksploracji kosmosu. Obiekt zapewnia przestrzeń i infrastrukturę do kompleksowych badań nad wpływem długoterminowej obecności człowieka poza Ziemią.

Konkurs składał się z dwóch etapów: w pierwszym uczestnicy zbierali punkty, odpowiadając na pytania dotyczące kosmosu, a w kolejnym osiem osób z największą liczbą punktów zostało poddanych testom przygotowanym przez naukowców ze stacji Lunares.

Zobacz także:

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Roman Czejarek

Rozmawiał: Maciej Walecki

Goście: Maria Malanowska (laureatka konkursu "10 kroków na Księżyc"), Leszek Orzechowski (szef Habitatu Lunares)

Data emisji: 17.11.2023

Godzina emisji: 9.00 - 12.00

DS/kk/inf. pras./mg

Noc z reportażem
Noc z reportażem
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.