Maciej Sampolski z Polskiego Radia Kierowców i Karolina Rożej z Programu 1 Polskiego Radia wyjaśnili w "Ekspresie Jedynki" znaczenie słów, które dostały się do finału na Młodzieżowe Słowo Roku. Ostatecznie jest ich nie 20, a 19. Wydawnictwo PWN zdecydowało się wycofać z organizowanego przez siebie plebiscytu słowo "kys". Uznano je za zbyt kontrowersyjne.
Bambik, baza, bratku lub bruh, cringe, delulu
Bambik: osoba, którą określa się jako słabą i bez umiejętności. Wzięło się to z języka graczy. To, że ktoś jest bambikiem, oznacza, że ma słaby ekwipunek czy słabo rozwiniętoą postać.
Baza: może oznaczać aprobatę dla tego, co ktoś mówi. Można też powiedzieć, że to, co ktoś mówi, jest zbazowane, czyli krótko mówiąc: "dobrze chłop gada".
Bratku lub bruh: czyli po prostu bracie.
Cringe: żenada albo obciach.
Delulu: wywodzi się ze środowiska fanów K-popu, czyli koreańskiego popu. Słowo wykształcili fani. Jest to zapożyczenie z angielskiego i oznacza osobę bezgranicznie zakochaną w swoim idolu, która myśli, że ten idol odwzajemnia miłość. O takiej osobie mówi się, że jest delulu. Możemy też używać w kontekście tego, że żyjemy w jakiejś fantazji nawet na swój temat.
Drilowiec, FR, git, IMO
Drilowiec: to osoba, która słucha drilu, czyli odnogi muzyki rap albo jest drilowcem, który ubiera się raczej w takie dresowe, dość drogie i w ciemnych kolorach ubrania.
FR: for real z angielskiego, chyba nie da się prościej.
Git: funkcjonuje w młodzieżowym słowniku od zarania dziejów. Po prostu super, fajnie… Można też kojarzyć z więziennym językiem.
IMO: in my opinion, czyli moim zdaniem.
LOL, NPC, odklejka, oporowo, rel
LOL: to wielki powrót tego słowa. Mówi więcej niż tysiąc słów. Nie oznacza tylko śmiechu, może oznaczać też zażenowanie.
NPC: osoba, która zachowuje się w bardzo ograniczony sposób. Można powiedzieć, że nawet w taki mechaniczny. Zachowuje się jak ktoś wygenerowany komputerowo, np. jak postać, którą gracz nie steruje w grze. Taki szarak.
Odklejka: coś, co jest odklejone od rzeczywistości.
Oporowo: bardzo albo dużo.
Rel: gdy ktoś coś opowiada i piszemy rel, tzn. że utożsamiamy się z tym, co ktoś mówi.
Rizz, side-eye, sigma, slay, zgerypała
Rizz: umiejętność robienia wrażenia.
Side-eye: spojrzenie z ukosa. Może mówić więcej niż tysiąc słów. Wyraża bardziej negatywne emocje.
Sigma: to bardziej odniesienie do mężczyzny, który zachowuje się w bardzo męski sposób i wpisuje się w kanon typowego mężczyzny. Np. chodzi po lesie, jest surwiwalowcem i potrafi rozpalić ognisko.
Slay: zwykle w podpisach zdjęć. Mówisz komuś od razu, że bardzo dobrze wyglądasz na tym zdjęciu.
Zgerypała: etymologia tego słowa jest bardzo ciekawa, bo opiera się na serialu z młodzieżą w tle. Oznacza w wolnym tłumaczeniu jedynkę z geografii. Tutaj wyraża złą decyzję albo porażkę.
Czytaj także:
Tytuł audycji: Ekspres Jedynki
Prowadziła: Karolina Rożej
Materiał: Maciej Sampolski
Data emisji: 16.10.2023
Godzina emisji: 16.19
DS/qch