Fundusze Europejskie. Środki na rzecz rozwoju cyberbezpieczeństwa

Data publikacji: 20.11.2023 08:15
Ostatnia aktualizacja: 20.11.2023 08:50
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Im więcej spraw urzędowych można załatwić przez internet, tym ważniejsze jest zwiększanie cyberbezpieczeństwa przez jednostki samorządu terytorialnego. Pomóc w tym mogą fundusze z UE
Im więcej spraw urzędowych można załatwić przez internet, tym ważniejsze jest zwiększanie cyberbezpieczeństwa przez jednostki samorządu terytorialnego. Pomóc w tym mogą fundusze z UE, Autor - tsingha25/Shutterstock
Rozwój cyfrowy ułatwia nam życie, jednak niesie też ze sobą wiele zagrożeń. Z tego powodu ważne jest inwestowanie w rozwój cyberbezpieczeństwa. W tym natomiast pomóc mogą Fundusze Europejskie. Obecnie UE realizuje kilka projektów, w ramach których można pozyskać środki na poprawę cyfrowego bezpieczeństwa.
  • W ramach programu FERC na lata 2021-2027, jednostki samorządowe mogą skorzystać z dofinansowania na rozwiązania zabezpieczające przed cyberatakami.
  • W pierwszym półroczu 2023 roku samorządy zgłosiły blisko tysiąc incydentów cyfrowych. W ub. roku było ich ponad 1300.

Fundusze Europejskie na rzecz rozwoju cyberbezpieczeństwa

Cyfryzacja umożliwia nam załatwienie wielu spraw poprzez internet. To między innymi e-recepty, elektroniczne systemy składania wniosków oraz aplikacja mObywatel, za sprawą której istotne dokumenty zawsze mamy pod ręką, w urządzeniu mobilnym.

W parze z tym idą jednak cyberzagrożenia. To chociażby ryzyko kradzieży danych gromadzonych przez urzędy. W ich zabezpieczeniu mogą natomiast pomóc środki z Unii Europejskiej. - Z programu "Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy", w skróce FERC, na lata 2021-2027, finansowane są rozwiązania techniczne, które zabezpieczają podmioty administracji publicznej przed atakami. Ponadto pracownicy administracji samorządowej mogą zdobyć kompetencje do realizacji zadań w tym obszarze - wyjaśnia rzecznik Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej Piotr Otrębski.

Cyfrowe bezpieczeństwo samorządów

Największym projektem w ramach FERC jest "Cyberbezpieczny samorząd". Można w nim wystąpić na środki na realizację zadań w trzech obszarach. - W obszarze organizacyjnym możemy przeznaczyć te środki na procedury obowiązujące w urzędach w zakresie cyberbezpieczeństwa. To w szczególności opracowanie i wdrożenie dokumentacji systemu zarządzania bezpieczeństwem informacji. W drugim obszarze, kompetencyjnym, można przeznaczyć środki na szkolenie pracowników jednostek samorządu terytorialnego. Trzecim obszarem jest obszar techniczny; możemy tu zakupić, wdrożyć i utrzymać systemy informatyczne - wymienia Wiktor Baca z Centrum Projektów Polska Cyfrowa.

Wsparcie jest przeznaczone dla urzędów gmin, miast, powiatów i urzędy marszałkowskie. W ramach projektu jednostki samorządu terytorialnego mogą wnioskować o kwoty pomiędzy 200 a 850 tysięcy złotych.

Czytaj także:

Podnoszenie kompetencji pracowników

Dyrektor ds. cyberbezpieczeństwa NASK Juliusz Brzostek zwraca uwagę, że z roku na rok wzrasta liczba incydentów cyfrowych zgłaszane przez jednostki samorządu terytorialnego. - W roku 2022 mieliśmy ponad 1300 takich zgłoszeń dotyczących administracji samorządowej. W pierwszym półroczu tego roku mamy ich już blisko tysiąc. Należy oczekiwać, że w kolejnych latach ten wzrost będzie się utrzymywał.

W podnoszeniu bezpieczeństwa danych pomoże szkolenie pracowników i podnoszenie ich kompetencji. Można je sfinansować z projektu "Bezpieczny samorząd" dofinansowanego z funduszów europejskich. - Wartość projektu to prawie 2 mld złotych, z czego wkład unijny to ok. 1,5 mld złotych - zaznacza Piotr Otrębski.


POSŁUCHAJ

03:50

Fundusze Europejskie. Środki na rzecz rozwoju cyberbezpieczeństwa (Ekspres Jedynki)

 

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Prowadziła: Patryk Michalski

Materiał: Klaudia Wasiek 

Data emisji: 17.10.2023 

Godzina emisji: 15.43

qch

Portrety
Portrety
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.