Łukasz Borowicz: obok symfoniki odnajduję się w muzyce operowej

Data publikacji: 21.11.2023 15:13
Ostatnia aktualizacja: 21.11.2023 17:01
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Dyrygent Łukasz Borowicz
Dyrygent Łukasz Borowicz, Autor - (kf) PAP/Andrzej Grygiel

POSŁUCHAJ

Łukasz Borowicz: obok symfoniki odnajduję się w muzyce operowej (Muzyczna Jedynka/Jedynka)

Łukasz Borowicz, utytułowany dyrygent, w latach 2007-2015 pełnił funkcję dyrektora artystycznego Polskiej Orkiestry Radiowej. Właśnie ukazała się kolejna płyta z tamtych czasów, z muzyką Stanisława Moniuszki i Zygmunta Noskowskiego. - Obok symfoniki, odnajduję się w operze - przyznaje gość "Muzycznej Jedynki". 
  • Łukasz Borowicz, dyrygent, skrzypek, meloman, kolekcjoner płyt, wielbiciel opery i utworów zapomnianych, od wielu lat popularyzuje muzykę poważną.
  • W 2022 roku - "za promocję polskiej muzyki za granicą oraz za inicjatywy koncertowe i wydawnicze, które przywracają zapomniane dzieła polskiej literatury symfonicznej i operowej" - otrzymał Nagrodę Mediów Publicznych.
  • W piątek (17.11) ukazał się jego potrójny, operowy album z "Verbum nobile" Stanisława Moniuszki oraz nagraną po raz pierwszy w historii "Zemstą za mur graniczny" Zygmunta Noskowskiego, opartą na komedii Aleksandra Fredry.

Kim jest Łukasz Borowicz?

Łukasz Borowicz jest utytułowanym dyrygentem, szefem Orkiestry Filharmonii Poznańskiej i dyrektorem muzycznym Filharmonii Poznańskiej oraz I dyrygentem gościnnym Filharmonii Krakowskiej. Wcześniej, w latach 2007-2015, pełnił funkcję dyrektora artystycznego Polskiej Orkiestry Radiowej. Jako pierwszy polski dyrygent poprowadził spektakl w Operze Paryskiej. W roku 2022 otrzymał Nagrodę Mediów Publicznych w kategorii Muzyka.


POSŁUCHAJ

08:31

Łukasz Borowicz: obok symfoniki odnajduję się w muzyce operowej (Muzyczna Jedynka/Jedynka)

 

Łukasz Borowicz w literaturze operowej

W rozmowie z Pawłem Sztompke Łukasz Borowicz przyznaje, że opera jest mu bliska już od czasów studiów pod kierunkiem prof. Bogusława Madeja. - Przede wszystkim jednak istotna była asystentura w Teatrze Wielkim pod kierunkiem dyrektora Kazimierza Korda. Od tamtego czasu ta polska muzyka operowa zawsze mnie interesowała - zdradza. Powrócił również do czasów, kiedy pełnił funkcję dyrektora artystycznego Polskiej Orkiestry Radiowej.

Wówczas to przy współpracy z dyrektor Programu 2 Polskiego Radia, Małgorzatą Małaszko, wprowadzono zwyczaj rozpoczynania sezonów artystycznych dziełami operowymi. - Ten zwyczaj trwa do dzisiaj, z czego jestem przeszczęśliwy. Były gwiazdy operowe, które nagrywały płyty w Polskim Radiu - wspomina. Dodaje, że odkrywanie innych kompozytorów niż np. Stanisław Moniuszko zawsze było jego "konikiem". 

YouTube/Agencja Muzyczna Polskiego Radia

Moniuszko na europejskich salonach

Sam Moniuszko święci jednak tryumfy w europejskich salach koncertowych. Łukasz Borowicz zdradza, że "Halkę" zaprezentowano m.in. w Teatrze Królewskim w Madrycie. - Wszystko przy udziale wielkich polskich solistów. Piotr Beczała śpiewał Jontka, Tomasz Konieczny śpiewał Janusza. Bardzo to zbliżone do obsady przedstawień "Halki" w Wiedniu pod kierunkiem reżyserskim Mariusza Trelińskiego - zaznacza dyrygent. 

Noskowskiego dialog z Fredrą

Przyznaje, że powracanie do opery Noskowskiego jest cudowne. - Człowiek zaczyna liczyć cytaty, które weszły do języka potocznego, a nie pamiętamy, że są z "Zemsty". (...) Spójrzmy, jak jeden z najciekawszych kompozytorów usłyszał tę muzykę, jak przełożył ją na fortepian i jak później zabrzmiała jako opera - analizuje gość "Muzycznej Jedynki". Dodaje, że dzięki płycie każdy z nas może skonfrontować swoje oczekiwania z uzyskanym efektem. 

Jak promować polską muzykę operową?

Jednocześnie to szansa, by polską muzykę operową promować poza granicami naszego kraju. - Dostęp do tego mają dyrektorzy festiwali, osoby odpowiedzialne za kształtowanie repertuarów oper. (...) O to nam chodzi w promocji muzyki polskiej. To jest jedyny kierunek. Tak od lat robią Anglicy, tak robią Niemcy czy Czesi. Wszystkie narody, których muzyka rozbrzmiewa na świecie - podsumowuje. 

Więcej szczegółów o trzypłytowym albumie TUTAJ.

Czytaj także:

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadził: Paweł Sztopke

Gość: Łukasz Borowicz (dyrygent)

Data emisji: 20.11.2023 r. 

Godzina emisji: 13.31

mg

Muzyka nocą
Muzyka nocą
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.