Rzucając światło na epokę, w której granice oddzielające literaturę i badania naukowe zostały zatarte, autor biografii "Edgar Alan Poe. Ciemna strona Księżyca" John Tresch ujawnia ambicję pisarza rozwijania i kwestionowania ludzkiej wiedzy.
Autor "Zagłady domu Usherów", nawet gdy intensywnie pracował nad swoimi utworami, nigdy nie przestawał komentować nowych odkryć. Tresch pokazuje, że Poe żył, myślał i cierpiał w otoczeniu nauki – i że wiele z jego najbardziej znanych tekstów można zrozumieć właśnie dzięki niej.
[mat. promocyjne]
Naukowiec z duszą romantyka
Jak wyjaśniła w audycji "Moje książki" tłumaczka Magda Witkowska, John Tresch w pozycji "Edgar Alan Poe. Ciemna strona Księżyca" przedstawił tę postać w bardzo szerokim kontekście, na tle rozwoju nauki, który się dokonywał - w niesamowitym tempie - w pierwszej połowie XIX wieku w Stanach Zjednoczonych.
- Nauka wchodzi wówczas pod strzechy. Ludzie byli zainteresowani właściwie każdą nowinką. Chętnie chodzili na różne pokazy, odczyty, wykłady. W tym czasie pojawiła się też grupa obrońców rzetelności, którzy widzieli zagrożenia związane z tym, że różni szarlatani będą wykorzystywać zdobycze techniki czy nauki dla taniej rozrywki. Wypracowywane były mechanizmy, systemy dbania o to, żeby nauka spełniała jakieś kryteria, standardy - wskazała.
Edgar Alan Poe bardzo uważnie się temu przyglądał. - Z jednej strony - wspierał te ruchy, z drugiej - zwracał uwagę, że nauka też ma swoje granice. Gdzieś tam się w nim odzywał ten romantyk, który próbował powiedzieć, że poza nauką, poza tym, co się wpisuje w schematy, jest też coś, czego się nie da opisać i tego nie można pominąć - powiedziała gość Jedynki.
Pewnie niewielu czytelników wie, że autor poematu "Kruk" jest autorem podręcznika popularno-naukowego o... muszlach i mięczakach. - Na pewno dla wielu osób, które kojarzą Edgara Allana Poe'ego z mrocznymi opowiadaniami, takie rzeczy są zaskakujące. Takich ciekawostek w książce Tresch jest bardzo dużo - podkreśliła Witkowska.
Opowieść Artura Gordona Pyma | Edgar Allan Poe | Audiobook po polsku Źródło: Radiobook/YouTube
Tytuł audycji: Moje książki
Prowadziła: Anna Stempniak
Gość: Magda Witkowska (tłumaczka)
Data emisji: 22.11.2023
Godzina emisji: 23.10
kk/ans