Tradycje ludowe tematem przewodnim
Jak podkreśla sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin, w tradycji muzycznej krajów Europy Środkowo-Wschodniej, zwłaszcza na przełomie XIX i XX wieku, był silny nurt odkrywania piękna muzyki ludowej. - Różnie jest to nazywane w muzykologii, ale chodzi o tę prawdziwą archetypiczną muzykę, która była grana na wsiach i miasteczkach i która była grana przez amatorów - mówi. - Ta muzyka była niezwykłą inspiracją do tworzenia narodowych tradycji, muzyki konkretnych narodów. Jest wyczuwalna różnica między muzyką inspirowaną tradycją ludową, czeską, polską, ukraińską. Mimo że to narody słowiańskie, jednak pewne różnice są - dodaje.
"Jutrznia" Krzysztofa Pendereckiego
Podczas finału V Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej "Eufonie" w kościele Wszystkich Świętych w Warszawie Sinfonia Varsovia, Chór Filharmonii Narodowej oraz Poznański Chór Chłopięcy pod dyrekcją Zsolta Nagya wykonali "Jutrznię" - monumentalne, dwuczęściowe dzieło Krzysztofa Pendereckiego. Zmierzyło się z nim około 230 artystów, w tym tenor Rafał Bartmiński. - Biorę po raz drugi udział w tym festiwalu, z czego bardzo się cieszę, ponieważ jest to bardzo prężny festiwal, mówiący o naszej kulturze - podkreśla w rozmowie z Martyną Podolską.
Podczas koncertu mogliśmy usłyszeć także bas-barytona Tomasza Koniecznego, który od lat wspiera festiwal. - Zawsze powtarzałem, że to jest bardzo ważny festiwal w naszej części Europy. Festiwal, który pochyla się nad utworami mniej znanych kompozytorów słowiańskich, ale również tych kompozytorów ze wschodniej Europy - mówi Tomasz Konieczny.
Koncert nadzwyczajny w 90. rocznicę urodzin kompozytora
Jedna z najwybitniejszych skrzypaczek Anne-Sophie Mutter wystąpiła wraz z Orkiestrą Symfoniczną FN pod dyrekcją Andrzeja Boreyki 23 listopada w warszawskiej Filharmonii Narodowej. Koncert w ramach Festiwalu Krzysztofa Pendereckiego był dedykowany wielkiemu kompozytorowi i dyrygentowi w 90. rocznicę urodzin. Anne-Sophie Mutter wykonała dedykowany jej przez Krzysztofa Pendereckiego II Koncert skrzypcowy "Metamorfozy".
Tego wieczoru zabrzmiały też Krzysztofa Pendereckiego "Passacaglia" i Rondo oraz "Muzyka żałobna" Witolda Lutosławskiego.
Czytaj także:
Muzyka do filmu "Chłopi"
Niewątpliwie wielkim festiwalowym wydarzeniem było premierowe wykonanie muzyki napisanej do filmu "Chłopi". Ścieżkę dźwiękową do polskiego kandydata do Oscara w kategorii "Najlepszy film międzynarodowy" napisał Łukasz Rostkowski. - Jako że ten film był malowany w czterech krajach, chcieliśmy przedstawić kompendium muzyki słowiańskiej. Mamy tutaj chóry ukraińskie, muzyków z Białorusi oraz mamy również mnóstwo muzyków z Polski, wiele kapel ludowych - mówi. - Chciałbym poprzez tę muzykę pokazywać Polskę jako kraj, który jest silnym krajem regionu, który też dba o sąsiadów, który promuje kulturę słowiańską i który współpracuje ze swoimi sąsiadami - przyznaje kompozytor.
Wystawa "Penderecki. Ideografie"
Festiwalowi towarzyszy ekspozycja "Penderecki. Ideografie", na której są prezentowane akwaforty fragmentów prepartytury "Kosmogonii" Krzysztofa Pendereckiego. Jak mówi kurator wystawy, Katarzyna Haber, to druga w historii prezentacja tych dzieł. - Na wystawie pokazujemy nieznane szerokiej publiczności akwaforty sygnowane przez Mistrza oraz druki cyfrowe z fragmentami prepartytury "Kosmogonii", skomponowanej na 25. rocznicę powstania ONZ - mówi. - Pierwsza odsłona wystawy miała miejsce w 1988 roku w Krakowie, w Domu Polonii. Wtedy przeszła ona bez echa, natomiast myślę, że ta obecna prezentacja będzie miała inny odbiór - stwierdza kuratorka.
Ekspozycję będzie dostępna dla zwiedzających do 3 grudnia br.
Poza tym w audycji:
Andrzej Kalina zajmuje się grafiką artystyczną, instalacją, environmentem, tworzy także obiekty artystyczne. Swoje prace zaprezentował na ponad 60 wystawach indywidualnych i przeszło 450 wystawach zbiorowych w Polsce i na świecie. Laureat wielu nagród. Jego prace znajdują się w zbiorach muzeów polskich i w kolekcjach światowych, m.in. w The British Museum w Londynie i MOMA w Nowym Jorku.
Koncert muzyki Jana A.P. Kaczmarka odbędzie się 4 grudnia w Filharmonii Narodowej w Warszawie. W programie muzyka do filmów: "Marzyciel", "Mój przyjaciel Hachiko", "Wieczór", "Całkowite zaćmienie", "Niewierna", "Wojna i pokój", "Quo Vadis", "Magnezja".
27 listopada poznamy laureatów konkursu Książka Historyczna Roku im. Oskara Haleckiego. O nagrody w czterech kategoriach ubiegają się 33 publikacje spośród 104 pozycji zgłoszonych przez wydawnictwa i rektorów szkół wyższych. Celem konkursu jest popularyzowanie najnowszych dziejów Polski oraz krzewienie czytelnictwa książek historycznych.
Rok 2013 jest rokiem Juliana Tuwima. W tym roku przypada sześćdziesiąta rocznica śmierci poety, który zmarł 27 grudnia 1953 roku. W tym roku minie też sto lat od jego poetyckiego debiutu - publikacji wiersza "Prośba" w "Kurierze Warszawskim".
W dniach 22-26 listopada w Warszawie odbył się Festiwal Krzysztofa Pendereckiego. Podczas trzech koncertów w Filharmonii Narodowej zabrzmiała przede wszystkim muzyka patrona wydarzenia, ale też innych wybitnych kompozytorów: Witolda Lutosławskiego, Wałentyna Sylwestrowa, Henryka Mikołaja Góreckiego.
W dniach 6-8 listopada odbył się w Warszawie kongres "Animacja + przyszłość". Wydarzenie to miało na celu budowanie sieci nowocześnie działających instytucji kultury, wspieranie procesu świadomego i refleksyjnego działania w sektorze kultury oraz sprawczo działających zespołów.
Tytuł audycji: Spacer z kulturą
Prowadzili: Agnieszka Kunikowska i Paweł Lekki
Data emisji: 26.11.2023 r.
Godzina emisji: 17.10
IAR/ans