Czego spodziewają się Rosjanie?
Gość audycji "Więcej świata" komentując najnowsze doniesienia zwraca uwagę na dwie kwestie. Pierwsza to straty Rosjan. - Z jednej strony po kilku spektakularnych operacjach dokonanych w wyniku działań dronów na kierunku krymskim zniszczono bardzo drogie systemy. Koszt jednego oscyluje w granicach półtora miliarda dolarów. Tu chodzi o zniszczenie całego kompleksu, a nie samych wyrzutni - analizuje.
Co ważne elementem przygotowywanej przez Rosjan operacji, ma być aktywna presja na siły ukraińskie na całej długości frontu, ze szczególnym uwzględnieniem takich miejsc jak choćby Awdijiwka. - Elementem powielającym działania z ubiegłej zimy ma być intensywne niszczenie infrastruktury krytycznej. Co zrozumiałe, Rosjanie spodziewają się bardzo aktywnych kontruderzeń ze strony Ukrainy - podkreśla.
Jak realnie wyglądają zdolności wojskowe Rosji?
Brytyjskie Ministerstwo Obrony zaznacza, że Rosjanie są skłonni zaakceptować dodatkowe ryzyko, wycofując systemy rakietowe z Obwodu Królewieckiego, co "podkreśla nadmierne obciążenie jakie wojna spowodowała dla niektórych kluczowych, nowoczesnych zdolności Rosji". - Rosjanie ciągle są groźni i znaczącą część zasobów odbudowali. Tak wynika z informacji wywiadu ukraińskiego - uważa prof. Grochmalski.
W audycji również:
- w Brukseli spotkanie szefów resortów spraw zagranicznych państw NATO - wśród najważniejszych tematów sytuacja na Bliskim Wschodzie: sekretarz generalny NATO wzywa do przedłużenia zawieszenia broni,
- "Moskwa przetrzymuje nasz skarb od 107 lat. Mamy prawo do roszczeń" - Rumunia ma w pełni uzasadnione prawo do roszczeń w sprawie narodowych zasobów złota wywiezionych do Rosji w 1916 roku - prezes Narodowego Banku Rumunii zapowiada międzynarodową kampanię skierowaną na odzyskanie rumuńskiego mienia sprzed ponad 100 lat,
- w obliczu kryzysu budżetowego w Niemczech premier Bawarii i lider chadeckiej partii CSU Markus Soder zaproponował przedterminowe wybory federalne, które mogłyby się odbyć równolegle z wyborami europejskimi 9 czerwca przyszłego roku.
Tytuł audycji: Więcej świata
Prowadził: Paweł Lekki
Goście: dr Konrad Popławski (Ośrodek Studiów Wschodnich), prof. Piotr Grochmalski (Akademia Sztuki Wojennej), prof. Krzysztof Kubiak (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach)
Data emisji: 28.11.2023
Godzina emisji: 17.19
mg